„Nie miejsca” a „Cywilizacja Muzeów” - debata o znaczeniu muzeów miejskich

Jak funkcjonują nowoczesne muzea, jak na przestrzeni ostatnich dekad zmieniła się ich rola społeczna, czy muzea opiekują się kolekcją czy też funkcjonującą wokół nich społecznością? Na te pytania udzieli odpowiedzi Michał Niezabitowski – prezes Stowarzyszenia Muzealników Polskich 22 marca 2018 r. o godz.

Zabytkowy samolot na Babich Dołach w remoncie

Pomnik - samolot TS-8 Bies, który na Babich Dołach przypomina o historii gdyńskiego lotnictwa będzie gruntownie odrestaurowany. Projekt remontu zgłosili mieszkańcy dzielnicy w ubiegłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. Dzięki poparciu aż 651 osób głosujących na ten niezwykle oryginalny pomysł, udało się zdobyć blisko 85 tys. złotych na prace remontowe.

Relacje emigrantów Marca ’68, tajne dokumenty partyjne i doniesienia Radia Wolna Europa. Nowa wystawa w Muzeum Emigracji w Gdyni

Wydarzenia marcowe 1968 roku w Polsce to między innymi emigracja i rozproszenie ludności, która musiała wyjechać z kraju i straciła obywatelstwo. O ich losach, decyzjach i próbach odbudowywania tożsamości opowiada wystawa „Rozproszenie. Emigracja ‘68". Wernisaż 17 marca 2018 r.

 

W Gdańsku powstaje elektryczny – klasyczny FIAT 500

Prawda, że ładny? W Gdańsku powstaje pierwszy klasyczny, elektryczny Fiat 500. Projekt to odpowiedź na coraz modniejszą na świecie konwersje pojazdów zabytkowych na ekologię.

Zmiana napędu na elektryczny to przyszłość także w branży samochodów klasycznych. Tylko taki zabieg pozwoli w przyszłości autoklasykom wjeżdżać między innymi do zabytkowych centrów miast.