Miecze, złoto, srebro w jeziorze na Mazurach. Starożytne miejsce kultu

Setki unikatowych złotych i srebrnych ozdób z III-IV w., uzbrojenie, a nawet fragmenty szklanego naczynia wykonanego z piasku pozyskanego z dna strumienia płynącego w Izraelu odkryli archeolodzy w czasie wieloletnich badań wykopaliskowych na dnie dawnego jeziora w Czaszkowie (woj. warmińsko-mazurskie). Ich zdaniem jest to przejaw starożytnych rytuałów.

Odnaleziono zaginiony podczas wojny "Patrol polski w 1830 r."

Dzięki działaniom MKiDN odnaleziono utracony w czasie II wojny światowej obraz Maksymiliana Gierymskiego „Patrol Polski w 1830 r.”. Po złożeniu przez resort zawiadomienia, dzieło zostało zabezpieczone przez policję i złożone w depozyt. Zabezpieczenie odnalezionego dzieła nie jest równoznaczne z jego odzyskaniem, lecz stanowi pierwszy etap tego procesu.

Co dalej z Kuźnią Wodną w Oliwie? 2 mln potrzebne na remont

Od kilku miesięcy trwa opracowywanie planów zagospodarowania Kuźni Wodnej w Oliwie. Zabytek od 2 stycznia tego roku jest pod opieką Gdańskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych. Obiekt, zwrócony Miastu przez Naczelną Organizację Techniczną, docelowo ma się stać oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, jednak wcześniej musi zostać wyremontowany.

Przywracanie blasku Drodze Królewskiej w Gdańsku - rewitalizacja Ratusza Głównego Miasta i Dworu Artusa

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska decyzją Zarządu Województwa Pomorskiego otrzymało dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 dla projektu "Przywracanie blasku Drodze Królewskiej w Gdańsku - rewitalizacja Ratusza Głównego Miasta i Dworu Artusa”. 
 
Na początek ruszyły prace konserwatorsko-modern