lębork jarmark św. Jakuba

Spotkania z folklorem, spacer z duchami Krzyżaków, zlot Jakubów, bieg uliczny podczas Lęborskich Dni Jakubowych

Nie zabraknie elementów religijnych i duchowych związanych z postacią patrona Lęborka – św. Jakuba Apostoła. Będzie uroczysta suma odpustowa, nabożeństwo ekumeniczne, pielgrzymka rowerowa „Od Jakuba do Jakuba" do Łeby, poświęcenie pojazdów, a na najmłodszych czeka festyn odpustowy „Franciszkanie dzieciom".

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie

Wejherowskie muzeum ma już 50 lat. Sprawdź, co będzie można zobaczyć na jubileuszowej wystawie

Wystawa jubileuszowa to okazja, by pokazać najciekawsze zbiory, stanowiące niepowtarzalną i wyjątkową skarbnicę wiedzy o kulturze regionu. Ekspozycję w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie będzie można zwiedzać od 20 lipca 2018 r.

Oblężenie Malborka już w od piątku [PROGRAM]

Macie ochotę zostać świadkami historycznej epopei, która w 1410 roku znalazła swój finał pod murami malborskiego zamku? Okazja do tej fascynującej podróży w czasie już niedługo. Od 21 do 23 lipca malborska twierdza zamieni się w tętniące życiem średniowieczne miasto, a wieczorami w miejsce widowiskowej bitwy, która na zawsze znalazła miejsce w historii.

całun turyński

Naukowcy zaprzeczają związkowi Całunu Turyńskiego z Jezusem

Według najnowszych badań, opublikowanych w piśmie naukowym "Journal of Forensic Sciences" całun ma pochodzić z XIV wieku. Autorami opracowania są antropolog sądowy Matteo Borrini z Uniwersytetu Johna Mooresa w Liverpoolu oraz zajmujący się chemią organiczną Luigi Garlaschelli z włoskiego Komitetu Badań nad Pseudonaukami.

Letnie koncerty na najpiękniejszych w Europie organach barokowych. Festiwal w Oliwie

W dorocznych koncertach biorą udział artyści różnych wyznań i narodowości, prezentując zróżnicowane wykonania. Dzięki temu uczestnicy mają możliwość słuchania muzyki organowej prezentowanej w ciekawy i oryginalny sposób.

Koncertów Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Oliwie można słuchać we wszystkie wtorki i piątki w lipcu i sierpniu 2018 r. o godz. 20.

Piękna kamionka znaleziona przez archeologów w Gdańsku

To kamionkowe naczynie znalezione w trakcie badań archeologicznych prowadzonych obecnie na jednym ze stanowisk archeologicznych w Gdańsku. Jego pochodzenie łączy się z warsztatami łużyckimi, a datowane jest na XV oraz początki XVI wieku. Wyjątkowa jest jego ornamentyka, o której będzie wiadomo więcej po badaniach. 

fot. WUOZ

Mamerki: UFO Nazistów, Bursztynowa Komnata i Erich Koch

Na samym wstępie czytelników portalu strefahistorii.pl chcę przeprosić, gdyż do „pióra” Redaktorów Gondka Bartosza czy Celeja Piotra mi bardzo, bardzo daleko. Jednakże postanowiłem napisać coś o czasach III Rzeszy, gdyż okres ten to ciągle wielka księga tajemnic. Tekst ten motywuje głównie eksploracją kompleksów bunkrów we wsi Mamerki – miejsca szczególnego, niezwykłego.