Znaleźli skarb kiedyś był to dorobek życia

Zimą i wczesną wiosną 1945 roku niemiecka ludność, uciekająca przed armią sowiecką, zakopywała swoje skarby. Jeden z nich odnaleziony został właśnie w okolicy Kamienia Pomorskiego.

Większość z nich, zdeponowana w przydomowych ogródkach, w sadach, na polach czy nieużytkach, albo została już odkryta, albo uległa zniszczenia. Te które ocalały są niezwykle cenne i to wcale nie dlatego, że zawierają złoto i drogie kamienie. Bynajmniej – precjoza zabierało się ze sobą, aby ułatwiły przeżycie. Zakopy, lub inaczej depozyty zawierały inne cenne przedmioty. Były nimi min naczynia kuchenne, zastawa stołowa, czy nawet spiżarniane zapasy. Taki właśnie depozyt odnaleziono w trakcie korytowania nawierzchni drogi na ulicy Żółcińskiej w miejscowości Wrzosowo w Gminie Kamień Pomorski. Pracownicy firmy EKOL z Dziwnówka o swoim odkryciu natychmiast poinformowali Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej. Na miejsce niezwłocznie udali się muzealnicy. Okazało się, że na głębokości 70 cm od obecnego poziomu drogi prawdopodobnie w dwóch skrzyniach zdeponowana była zastawa stołowa, m.in. patera, waza, talerze, sztućce itp. W drugiej gorzej zachowanej skrzyni umieszczone były fragmenty tkanin, niestety mocno zniszczone. W skrzyni natrafiono również na żelazko i fragmenty obuwia. Na skrzyni leżały również skórzane damskie rękawiczki. Prawdopodobnie pozostawione przez osobę zakopujacą depozyt, która miała nadzieję na powrót i odkopanie skrzyń z ich zawartością. Tak się jednak nie stało i dopiero przypadek sprawił, że po 79 latach ponownie ujrzał światło dzienne. Obie skrzynie były już uszkodzone m.in przez wrastające do środka korzenie. Cały depozyt został zabezpieczony i przewieziony do Muzeum.

(Red.) oprac Bartosz Gondek, Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej fot: Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: