Artykuły

Zapoznaj się z naszymi artykułami

Jak w listopadzie 1939 roku Słowacja zajęła niewielkie tereny Polski

Mało kto pamięta, że ponad 70 lat temu, w listopadzie 1939 roku, niewielkie tereny Polski w rejonie Spiszu i Orawy zostały włączone do państwa słowackiego. W ten sposób Słowacja, która wraz z Niemcami uczestniczyła w agresji na Polskę, stała się kolejnym - obok III Rzeszy, ZSRR i Litwy - uczestnikiem rozbioru ziem Rzeczpospolitej na początku II wojny światowej.

Jan Żabiński - kim był bohater filmu Azyl?

Za życia znany jako popularyzator zoologii, współtwórca ocalenia żubrów, dyrektor stołecznego ZOO i osobowość radiowa, po śmierci Jan Żabiński zyskał międzynarodową sławę bohatera ratującego Żydów podczas okupacji. Związany z tym film w piątek trafia do kin.
 

Urodził się w 1897 w Warszawie jako syn Józefa Żabińskiego i Heleny z domu Strzeszewskiej.

Symbol Polski Walczącej kończy 75 lat

W czasie wojny malowana farbą na murach pod osłoną nocy i groźbą śmierci - jako symbol nadziei i niezłomnego oporu. Po wojnie element wielu państwowych odznaczeń. Dziś jest jednym z chętniej noszonych symboli na odzieży patriotycznej. O czym mowa? O legendarnej "Kotwicy". Połączone litery „P” i „W” tworzą jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich symboli patriotycznych.

37 lat temu zginęła Anna Jantar

14 marca 1980 roku o godzinie 11:15 miała miejsce katastrofa lotu PLL LOT 007 W pobliżu Okęcia rozbił się lecący z Nowego Jorku samolot Polskich Linii Lotniczych LOT Ił-62 "Mikołaj Kopernik”. Zginęło 77 pasażerów i 10 członków załogi. Śmierć w katastrofie poniosła polska piosenkarka - Anna Jantar.