Michał Sędziwój (1566-1636), znany jako Sendivogius Polonus, zasłynął w Europie ze swojej niezwykłej wiedzy alchemicznej. Na przełomie XVI i XVII w. . poszukiwał kamienia filozoficznego, czyli substancji mającej leczyć wszelkie choroby, przywracać młodość, a przede wszystkim umożliwiać przemienienie każdej materii w złoto.
Pomysł na uroczyste świętowanie karnawału zrodził się w kręgu sopockich organizacji rzemieślniczych w 1920 r. jako sposób na problemy gospodarcze miasta, żyjącego wszakże przede wszystkim z letników, w miesiącach zimowych. Karnawał miał znaczenie nie tylko kulturalne ale przede wszystkim gospodarcze.
Najstarszy i nadal funkcjonujący. Autodrom w Rusocinie wpisał się na stałe w historię tak edukacji, jak sportu motorowego Pomorza, będąc do 2015 roku, kiedy otwarto Autodrom w Pszczółkach, jedynym tego typu obiektem w okolicach Trójmiasta. Dziś, mimo powstania nowoczesnego sąsiada, nadal żyje i ma się dobrze.
Dotąd żaden polski aktor ani aktorka nie zrobili tak wielkiej kariery światowej jak pochodząca z małej polskiej miejscowości, Pola Negri. Do jej wielbicieli należał m.in. Adolf Hitler i Albert Einstein.
Życie sopocian w sezonie zimowym było ściśle związane z panującymi o tej porze roku warunkami pogodowymi. Niejednokrotnie stanowiły jednak niemałe utrudnienie w życiu codziennym mieszkańców Sopotu.
Jestem zdumiony rozmachem medialnego show wokół tego "odkrycia" - powiedział prof. Tomasz Ważny dendrolog z UKM w Toruniu. Jego zdaniem, Muzeum Gdańska ogłaszając, że w piwnicach dawnej siedziby magistratu miejskiego odkryto pozostałości osadnictwa Słowian z X wieku zapomniało o dokonaniach sprzed 25 lat.
Hitorię polskiego pianisty pochodzenia żydowskiego, Władysława Szpilmana w 2002 r. poznał cały świat za sprawą wyreżyserowanego przez Romana Polańskiego filmu pt. „Pianista”.
Tunezja to obecnie państwo znajdujące się między Marokiem i Libią. Na jej terenie, wiosną 1943 r. toczyły się walki między nacierającymi wojskami alianckimi a niemiecką Africa Korps oraz armią włoską. W walkach powietrznych nad tym państwem wzięła udział Polski Zespół Myśliwski, tzw.
Około 1900 r. podobnie jak dzisiaj chętnie się odwiedzano, jednakże wówczas istniały różne kategorie wizyt obwarowane szeregiem zwyczajów i zasad. Warto je poznać.
Pociągi pancerne były potężną bronią stosowaną podczas I wojny światowej. Szczególnie chętnie tam, gdzie linia frontu była rozległa, a walki miały charakter manewrowy. Znaczną rolę odegrały one zatem podczas wojny polsko-ukraińskiej (1918-1919) i polsko-bolszewickiej (1919-1920). Były również wykorzystywane przez Polaków w powstaniu wielkopolskim i III powstaniu śląskim.
U stóp Góry Gradowej w Gdańsku znajdowało się w I połowie XIX gdańskie Królestwo Umarłych, jak je wówczas określano, czyli kilka parafialnych cmentarzy. Już w czasach nowożytnych w tym rejonie zakładano miejsca pochówku przeznaczone dla ubogich, szpitalne i skazańców (to ostatnie określano jako cmentarz Biednych Grzeszników).
Interesujący obraz dzieciństwa spędzonego w portowej dzielnicy Gdańska w XIX stuleciu zawierają wspomnienia Maxa Kiesewettera „Dawno temu w Nowym Porcie”.
Na fali wypraw krzyżowych w XII wieku w Jerozolimie powstał Zakon Krzyżacki, zwany także zakonem niemieckim. W związku z nietrwałością zdobyczy w Palestynie, zakonnicy próbowali ulokować się na Węgrzech, ale zostali stamtąd wygnani. W 1226 r. przyjął ich polski książę Konrad Mazowiecki.
Pomnik Małego Powstańca, który znajduje się w Warszawie ma zaledwie 150 cm wysokości, ale wzbudza wielie emocje. Kogo upamiętnia?
Przedstawia kilkuletniego chłopca trzymającego pistolet maszynowy, ubranego w za duży płaszcz i niemiecki stahlhelm, oraz noszącego buty o niepasującym rozmiarze.
Odkrycia astronomiczne Mikołaja Kopernika stanowią największy wkład Polski do nowożytnej światowej nauki. W ówczesnym świecie głośno było również o innych polskich naukowcach, których osiągnięcia są dziś zapomniane.
Dożynki po II wojnie światowej stały się świętem organizowanym na szczeblu centralnym. Komunistyczne władze chciały za ich pomocą wykazać swoje domniemane polityczne i gospodarcze sukcesy. Dożynki służy także budowie dobrych relacji między rządzącymi a społeczeństwem.
Pierwszymi ofiarami masowego mordu cyklem B w niemieckim obozie koncentracyjnym w Auschwitz byli jeńcy sowieccy i Polacy. Ludzie dusili się, a ich narządy wewnętrzne krwawiły.
Śmierć spowodowana cyklonem B jest niezwykle okrutna.
Zwycięstwo polsko-litewskiej armii nad księstwem moskiewskim w bitwie pod Orszą to triumf mądrości i sprytu nad pochopnością a zarazem świetnego przygotowania wojskowego nad liczebną przewagą przeciwnika.
Piękny i nieznany, pomimo że znajduje się w sąsiedztwie bardzo popularnych terenów rekreacyjnych w Oliwie. Mowa o zabytkowych zbiornikach średniego ciśnienia przy ulicy Polanki.
Nieodłącznym elementem życia codziennego XIX-wiecznego Gdańska były zacumowane przy nadbrzeżach statki. Ich kapitanowie pozostawali niejednokrotnie w przyjaźni z mieszkańcami miasta, zapraszając ich niekiedy na wizyty na pokładzie.
Niektórych może zdziwić fakt, że wynalezienie lampy naftowej ma związek z przemysłem farmaceutycznym. To jednak polski aptekarz, Ignacy Łukasiewicz, dokonał tego niesamowitego odkrycia.
W połowie XIX w. lwowska apteka „Pod złotą gwiazdą” stała się miejscem skonstruowania lampy naftowej.
Jeszcze do niedawna sądzono, że miejscem urodzenia słynnego amerykańskiego reżysera pochodzenia żydowskiego – Freda Zinnemanna (1907-1997) – była Austria. Tymczasem w 2021 r. ukazała się jego biografia pióra rzeszowianki Anny Bochenek, która zawiera inne informacje na ten temat.
Friedrich Pabst był niemieckim architektem i inżynierem, który od jesieni 1939 r. pełnił obowiązki naczelnego architekta okupacyjnej Warszawy. Oprócz tego w 1942 r. osobiście zaprojektował plan przeobrażenia Starego Miasta, chcąc nadać temu miejscu styl germański.
Archiwum Ringelbluma to zbiór niezwykle cennych materiałów źródłowych dotyczących przede wszystkim sytuacji Żydów w latach 1939-1943 na ziemiach polskich okupowanych przez Niemców.
W czasie wojny walkie-talkie (krótkofalówka) pomagało żołnierzom komunikować się między sobą. Wszystko dzięki Henrykowi Magnuskiemu i jego zespołowi – to oni wymyślił to urządzenie w czasie II wojny światowej.
„Na Targu Rybnym jest bardzo wesoło. Wzdłuż Motławy stoi wiele małych domków, a na niej kotwiczy mnóstwo niewielkich łodzi i stateczków. Rzeka płynie nawet wśród niektórych domów, jest także na Targu Rybnym.”
Cennym źródłem do dziejów dawnej obyczajowości i życia codziennego w Gdańsku jest zbiór opowiadań „Obrazki Gdańskie” autorstwa Käthe Schirmacher. Można na jej podstawie dowiedzieć się nieco o wyglądzie gdańskich domów na wielu gdańskich ulicach.
Warto przyjrzeć się tym znajdującej się na Długim Targu oraz Długiej.
Wypełniony luksusem i dziełami sztuki polski transatlantyk pływał przez 33 lata. W latach 1936-1969 przewiózł ponad 420 tys. pasażerów. Dlaczego „Batory” budzi piękne wspomnienia?
3 lipca 1935 r. zwodowano transatlantycki motorowiec „Batory”.
Zakopane, „stolica” najwyższego pasma górskiego w Karpatach, od dziesięcioleci pozostaje jednym z ulubionych celów wycieczek Polaków i turystów zagranicznych. Jednak polskie Tatry trudno wyobrazić sobie bez postaci hrabiego Władysława Zamoyskiego (1853-1924). Od 1889 r.
Więźniowie nadali mu pseudonim „lalka” – ze względu na jego wygląd. Jednak w Kurcie Franzu czaiło się okrucieństwo i sadyzm. Mimo popełnianych okrutnych zbrodni w Treblince, zmarł w spokoju i na wolności.
Przyszły niemiecki zbrodniarz urodził się w 17 stycznia 1914 r.
W okresie okupacji niemieckiej w Więzieniu na Zamku w Lublinie od 1939 r. zmarło lub zostało zamordowanych ponad 2200 osób. Około 4500 kolejnych więźniów zostało straconych w egzekucjach w Lublinie i w okolicach.
Niemieccy okupanci uruchomili system kartkowy najwcześniej w Krakowie. Miało to miejsce 13 listopada 1939 r. W Warszawie ruszył on dopiero 15 grudnia. Obejmował ludność nierolniczą, jednak nie każdy mieszkaniec Generalnego Gubernatorstwa mógł otrzymać kartki. Prawo do nich miały tylko osoby o potwierdzonym zatrudnieniu.
Znaczek pcztowy z ukraińskim żołnierzem pokazującym środkowy palec trafionemu rakietą "ruskiemu wojennemu korablowi" Moskwa okazał się hitem, memem i symbolem wojny ukraińsko - rosyjskiej. Przed budynkiem Poczty Głównej w Kijowie ustawiały się długie kolejki chętnych po zakup tej osobliwej pamiątki.
Piotr Choynowski to bardzo znany w swoich czasach, obecnie nieco zapomniany pisarz, którego utwory przedstawiają polskie elity w przełomowych momentach historii (powstanie styczniowe, rewolucja 1905 roku, wojna polsko-bolszewicka) oraz ich życie codzienne na początku XX wieku i w dwudziestoleciu międzywojennym.
„Niech się czyny twoje skupią/ w jednej myśli nie żyć głupio!” – taką nieco żartobliwą sentencję umieszczono w poradniku dobrego tonu autorstwa Bolesława Londyńskiego „Zwyczaje towarzyskie. Podręcznik praktyczny dla pań i panów” wydanego w Warszawie w 1935 roku.
W związku z ogłoszoną drastyczną podwyżką cen artykułów spożywczych, 25 czerwca 1976 r. zastrajkowało blisko 100 tys. osób w różnych częściach Polski. Wystąpienia największą skalę miały miejsce w Radomiu, Ursusie i Płocku.
Wiele piosenek, które napisano i skomponowano w II Rzeczypospolitej nadal cieszy się popularnością. Są one często wykonywane i reinterpretowane przez różnych współczesnych artystów.
Ręczny detektor elektromagnetyczny – tak możemy fachowo nazwać urządzenie popularnie określane wykrywaczem min. Niektórzy twierdzą, że jego początki sięgają czasów sprzed II wojny światowej, kiedy w pracowni Instytuty Radiotechniki Wojskowej w Warszawie, miał nad nim pracować płk Lisiecki. Natomiast na 100 %.
„Niech się czyny twoje skupią/ w jednej myśli nie żyć głupio!” – taką nieco żartobliwą sentencję umieszczono w poradniku dobrego tonu autorstwa Bolesława Londyńskiego „Zwyczaje towarzyskie. Podręcznik praktyczny dla pań i panów” wydanego w Warszawie w 1935 roku.
W 1924 r. uruchomiono produkcję w Państwowej Wytwórnia Prochów i Materiałów Kruszących w Zagożdżonie koło Radomia. Fabryka była jednym z największych zakładów przemysłu zbrojeniowego w międzywojennej Polsce. Stanowiła część państwowego konsorcjum przemysłowego, nazwanego Centralnym Zarządem Wytwórni Wojskowych.
Okupant niemiecki dwa razy dziennie przez uliczne megafony, zwane szczekaczkami, w języku polskim nadawał propagandowe komunikaty. Pierwsze tego typu urządzenia pojawiły się w Warszawie upalnym latem 1940 r. Warszawiacy szybko je znienawidzili. Wcześniej, już w październiku 1939 r. odebrano im odbiorniki radiowe.
Czy wie pan, że przed wojną kierowca musiał znać trzy stopnie przestrachu konia? - zagaił do mnie niedawno Pan Piotr, darując mi niezwykłą książkę… w której oprócz wspomnianych trzech stopni, czekała na mnie prawdziwa uczta, złożona z dawno dziś zapomnianych, a niezwykle kręcących moto przepisów i porad z czasów II RP.
Interesujących informacji na temat życia codziennego w XIX-wiecznej gdańskiej rodzinie dostarcza tekst E. Benoit, Meister Oertell. Eine Familiengeschichte aus Alt – Danzig wydany w 1906 roku.
Wiosną 1888 roku na Żuławach miała miejsce wielka powódź, która doświadczyła nie tylko Żuławy, ale także Elbląg, Malbork, a także Pruszcz Gdański. Tuż przed Wielkanocą, na przełomie marca i kwietnia, w górnym biegu Wisły nastąpiło gwałtowne ocieplenie, nawet do kilkunastu stopni Celsjusza. W tym samym czasie, w dolnym biegu, po intensywnych opadach śniegu nastąpiła odwilż.
Najwcześniejsze pragnienia, pierwsze marzenia z dzieciństwa. Mowa rzecz jasna o zabawkach, a dokładnie miniaturowych modelach samochodzików. Najstarsze i najbardziej kultowe, prezentowane są właśnie w szczególny sposób w Automobilklubie Morskim.
To będzie krótka, lecz ciekawa historia jajka Fabergé i Ganny Walskiej, słynnej śpiewaczki polskiego pochodzenia, która z pasją kolekcjonowała diamenty i mężów milionerów a jajo Faberge stanowiło najcenniejszy skarb w jej kolekcji. Ta niezwykła historia jest całkowicie nieznana, a jest w niej wszystko: cud - piękności kobieta, wielka kariera, namiętność, diamenty, amerykańscy milionerzy
Polskim oknem na świat w dwudziestoleciu międzywojennym była niewątpliwie Gdynia. Wyruszały z niej nie tylko najsłynniejsze statki i transatlantyki umożliwiające międzykontynentalne podróże jak np. „Batory”, ale także mniejsze jednostki pływające wokół wód Europy. Jednym z takich statków był SS „Gdynia” wybudowany w Stoczni Gdańskiej w 1927 roku i oddany do użytku w 1928.
W I połowie XIX wieku podróżni musieli zmagać się z wieloma wyzwaniami. Informacji na ten temat dostarczają ówczesne przewodnik turystyczne, jak chociażby „Najnowszy przewodnik podróżny przez Niemcy, Francyją, Włochy i Szwajcaryją. Bardzo użyteczne i wygodne dziełko doręczne dla podróżujących wszelkiego stanu” wydany we Wrocławiu w 1832 roku.
Interesującym źródłem historycznym ukazującym dawną kulturę czasu wolnego w dwudziestoleciu międzywojennym są przewodniki turystyczne. Powstawały one także na ziemiach polskich i dotyczyły regionów uważanych za szczególnie atrakcyjne dla turystów.
Co ciekawe poradniki „dobrego tonu” z okresu dwudziestolecia międzywojennego wśród różnych zagadnień przedstawiały także rozmaite sposoby spędzania czasu wolnego i obowiązujące w tych okolicznościach dobre maniery. Kwestii tych nie mogło również zabraknąć w niemieckim poradniku pt. „Der Guten Ton. Handbuch des Guten Tones und der feinen Sitten”, autorstwa K.
W dwudziestoleciu międzywojennym doceniano znaczenie sportu, co wyrażano nawet w ówczesnych poradnikach dobrego tonu. Jak pisano w jednym z niemieckich poradników : „ruch sportowy stał się tak ważny, zwłaszcza po wojnie, że nie sposób poświęci mu trochę czasu”. Zapewniano czytelników, że wszystkie pory roku „oferują ludziom przyjemności spędzanie czasu na świeżym powietrzu”.
Higiena i jej reguły na przestrzeni dziejów to zawsze ciekawy temat. Kilka słów o dbaniu o higienę osobistą w XX-leciu Międzywojennym napisała dr Anna Kruger.