Artykuły

Zapoznaj się z naszymi artykułami

"Epitafium na grobie matki, która zginęła w Polsce z rąk niemieckich" - jak Lemkin stworzył pojęcie ludobójstwo

W większości religii, systemów społecznych masowe zbrodnie są ochydną rzeczą. Dopiero polski prawnik Rafał Lemkin doprowadził do skodyfikowania prawa i utrwalenia pojęcia ludobójstwo. W latach 50. był siedmiokrotnie nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla.

Była ziemia podludzi. Administracja III Rzeszy Niemieckiej na Ziemiach Zachodnich

Podczas sukcesywnie prowadzonej kampanii wojskowej Hitler nie krył poglądów, że należy zwiększyć dawny zabór pruski w ten sposób, żeby uzyskać obszary wartościowe pod względem gospodarczym oraz militarnym. Tzw. Ziemie Zachodnie miały przejść pod administrację III Rzeszy i zostać z nią scalone. Dawna ziemia podludzi miała się stać częścią Wielkiej Rzeszy Niemieckiej. 

Żydzi do Palestyny! Tylko co na to Palestyńczycy?

Po rewolucji industrialnej zaczęły się rodzić masowe ruchy społeczne. Szczególnym katalizatorem była Wiosna Ludów w 1848 roku. W XIX wieku na tej fali powstały ruchy komunistyczne i nacjonalistyczne. Również ludność judaistyczna zaczęła organizować się, powstawały idee stworzenia własnych partii oraz państwa narodowego.

Tej broni zabrakło w we wrześniu 1939 roku a było tak blisko...

 Strategiczną i taktyczną porażkę we Wrześniu 1939 roku tłumaczy się często straconą szansą na modernizację polskiej armii, którą miano zakończyć w 1942 roku. Do wybuchu wojny w żołnierskim użyciu znalazła się tylko niewielka część zaplanowanych nowych rodzajów uzbrojenia.