Nazizm i Socrealizm w architekturze Pruszcza i okolic

Urocze i kameralne, świetnie wpisały się w otaczający je krajobraz. Mimo to są takimi samymi reliktami totalitarnych idei, jak Kancelaria Rzeszy, czy Pałac Kultury. Od czwartku w Domu Wiedemanna będzie można oglądać wystawę „Architektura niechciana w Pruszczu Gdańskim i powiecie gdańskim 1920-1956”.

Prawie nikt nie wie, że na przestrzeni zaledwie nieco ponad 20 lat, obszar Pruszcza Gdańskiego i Powiatu Gdańskiego, stał się terenem unikalnego eksperymentu ideowo-budowlanego dwóch totalizmów: faszystowskiego i stalinowskiego. Koncepcja polegała na wdrażaniu na tereny wiejskie rozwiązań zarezerwowanych dotychczas dla dużych i średnich miast. Wystawa „Architektura niechciana w Pruszczu Gdańskim i powiecie gdańskim 1920-1956” ukazuje znane mieszkańcom obiekty z nieco innej strony – nie umniejszając ich funkcjom, autorzy wskazują na istotny kontekst ideologiczny oraz silny wpływ totalizmów na otaczające nas architektoniczne dziedzictwo kulturowe. I choć każdej z wymienionych ideologii przyświecał podobny cel, jakim było całkowite podporządkowanie obywateli w każdym aspekcie życia, nie ulega wątpliwości, że faszyści i komuniści okresu stalinizmu wiedzieli jak owe cele – także w architekturze – osiągnąć. Na wystawie znalazły się obiekty z Miasta Pruszcz Gdański i gmin Powiatu Gdańskiego. Autorzy wystawy pragną zainteresować szerokie grono miłośników architektury i historii lokalnej nie tylko z naszego miasta, ale nie tylko, ponieważ temat ma szerszy tak ogólnotrójmieski, jak i pomorski kontekst.

Kiedy: od 03.07.2023 o od 12:00 (Wernisaż)

Gdzie: Dom Wiedemanna Krótka 6 Pruszcz Gdański

(Red.) fot. Fotopolska/Pomorska Biblioteka Cyfrowa

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: