Dwór Oruński coraz piękniejszy

Jest centralnym punktem i zarazem zwornikiem Parku Oruńskiego. Wiele lat czekał na remont, który właśnie się kończy. Mowa o Dworze Oruńskim przy ulicy Nowiny, w którym mieści się przedszkole nr 9.
 
Remont rozpoczął się z początkiem roku i jesienią ma być ukończony. Prace objęły odświeżenie tynków i naprawę spękań na elewacji. Ponadto przebudowany zostanie taras i schody do głównego wejścia budynku. W zakresie zadania znalazło się także wykonanie odwodnienia budynku, wykonanie nowej izolacji czy wymiana okien" - podają przedstawiciele Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska. Warto w tym miejscu przypomnieć, że piękny i rozległy Park Oruński, który także podlega obecnie modernizacji, powstał już w XVI wieku i był ceniony m.in. ze względu na walory krajobrazowe. Piękno ogrodu docenili wybitni goście: król August II i znany podróżnik Johann Bernoulli. Podczas walk o Gdańsk w 1807 roku nastapiła poważna dewastacja parku. Kilka lat poźniej zwalił się także dotychczasowy dwór. W 1813 roku teren ten kupił Fryderyk August Hoene, który na nowo zaaranżował park i zbudował obecny, klasycystyczny dworek wraz z przyległymi zabudowaniami. Przez kilka powojennych lat w obiekcie działał dom starców, a od roku 1950 działa tutaj przedszkole.
 
 
 
 
(Red.) fot. Bartosz Gondek
 
 
 

 

 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: