Goście Wehikułu Czasu: GRH Leib-Huzaren Regiment Nr.1 & Nr.2 Danzig

Założyciele grupy to Gdańszczanie z krwi, kości i poczucia „bycia stąd”. Trójka przyjaciół , których losy dzieliły i w końcu połączyły się na stałe. Każdy z nich przez prawie 2 dekady pasjonował się wyjątkową, elitarną jednostką gdańskich huzarów z przełomu XIX/XX wieku.

Rekonstrukcja formacji była mrzonką i przez lata lizaniem cukierka przez szybę. Zawzięli się latem w 2013r. i rzucili hasło –„no to z motyką na słońce”. Udało się. Dzięki własnej wiedzy, pomocy znajomych, przyjaciół z całego świata. To co można dzisiaj oglądać w ich umundurowaniu i wyposażeniu jest 100% rekonstrukcją z wykorzystaniem oryginalnego, epokowego materiału ( odznaczenia, szable, guziki, sygnowana pruska bawełna koszulowa, podszewki, ostrogi, kulbaki itd.). Reszta jest idealną kopią z zachowaniem najwyższej jakości i opartej na ręcznej pracy.

W 2015 r. do grupy dołączyły dwie kolejne osoby zaproszone przez założycieli, dodatkowo jest planowane uszycie czapraków paradnych i ogłowi dla koni, a w najbliższym czasie zaprezentujemy odtworzony z wielkim pietyzmem, ręcznie haftowany sztandar . W 2016 r. do grupy dołączy kolejny doświadczony rekonstruktor. W przyszłym roku jest też planowane uszycie mundurów modelu M 010-Feldgrau. Leib Huzarzy uczestniczą w wydarzeniach rekonstrukcyjnych, pokazach, działaniach społecznych w Polsce i Szwecji. Wiosną 2015 r. zostali zaproszeni do współpracy przez Muzeum Sopotu w ramach tworzenia oprawy i wydarzeń towarzyszących wystawie „Galopem. Wokół historii Hipodromu Sopot” objętej podwójnym patronatem ministerialnym.

Facebook: GRH Leib Husaren Danzig

Zobacz też:

Piraci, rycerze, żołnierze, szlachta i łucznicy. To czeka nas na Faktorii

Nowa wystawa o historii hipodromu w Sopocie

  

Tagi: