Piraci, rycerze, żołnierze, szlachta i łucznicy. To czeka nas na Faktorii

W sobotę 27 czerwca w Faktorii w Pruszczu Gdańskim odbędzie się wyjątkowa impreza. Dzięki udziałowi rekonstruktorów z różnych epok oraz konferencji popularnonaukowej zwiedzający dowiedzą się jak zmieniały się militaria na przestrzeni czasu.

Wehikuł Czasu to cykliczna impreza przybliżająca historię militarną Europy Środkowo-Wschodniej. Pierwsze trzy edycje odbyły się na Twierdzy Wisłoujście. W 2015 roku rekonstruktorzy i młodzi naukowcy przeniosą się na rekonstrukcję Faktorii z okresu wpływów rzymskich w Pruszczu Gdańskim, będącą jednym z największych obiektów tego typu w Polsce. Na imprezie pojawi się kilkanaście grup rekonstrukcyjnych z całego kraju.

Poznać historię

Rekonstrukcja historyczna to obecnie bardzo popularne hobby. Niewiele jest okresów historycznych, które nie znalazły swych miłośników-rekonstruktorów. To właśnie oni będą pokazywać historię na Faktorii w Pruszczu Gdańskim. Impreza w Faktorii jest jedną z nielicznych w Polsce, gdzie można zobaczyć rekonstruktorów z tak wielu epok.

Zwiedzający będą mogli przyglądać się nowożytnym pokazom musztry, turniejom średniowiecznych rycerzy oraz posłuchać gawęd historycznych. To jednak nie wszystko, jedna z grup przedstawi...sąd na dawnym okręcie.

To jednak nie wszystko. Z pewnością uwagę widzów wzbudzi Darek Rybacki, który będzie jeździł konno w zbroi husarza. Jeżeli ktoś chce poczuć świat Robin Hooda to na strzelnicy będzie okazja. Do faktorii zjadą się bowiem najlepsi łucznicy tradycyjni z całego Pomorza. Swoją pasję przedstawi również Pirat Daniel z Motławy, gdańscy czarni huzarzy (Leib-Husaren-Regiment Nr. 1& Nr. 2 Danzig), rekonstruktorzy z Gloria Viktoria i żołnierze II wojny światowej z Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej "Fort" Na najmłodszych będą czekać również zabawy plebejskie oraz tańce celtyckie w wykonaniu zespołu Trebraruna. O pruszczański akcen kt zadba natomiast GRH Biały Orzeł.

Walki na serio

Jednym z najciekawszych elementów Wehikułu Czasu będą pełnokontaktowe walki rycerskie. Będą to zmagania w ringu na zasadach sportowych. Często mówi się o tego typu imprezach "rycerskie MMA". Trzeba przyznać, że adrenalina oraz dynamika walk jest olbrzymia. Powstały kluby walki oraz narodowe reprezentacje. W tym roku Mistrzostwa Świata odbyły się w Malborku. Rycerska Kadra Polski sięgnęła po 6 złotych, 3 srebrne i 1 brązowy medal, zajmując pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej. Również w Pruszczu rycerze nie będą sobie żałowali ciosów. Wcześniej odbędą się też zmagania w turnieju walki.

- Przygotowaliśmy dzienny turniej rycerski na zasadach sportowych, na który zaprosiliśmy najlepszych zawodników z Pomorza i okolic - opowiada Piotr Celej z Oliwskiej Drużyny Najemnej Inogici - wieczorem natomiast rycerze wejdą do ringu gdzie zmierzą się w walce na rundy niczym bokserzy czy zawodnicy MMA.

fot. górne: Jacek Pająk

 

Tagi: