Nawałnica uszkodziła XVIII wieczny dwór Wybickich w Będominie

Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie, Wybicki, Polska, Kaszuby, Będomin, Bartosz Gondek, www.polnocna.tv, www.strefahistorii.pl
200 - letnia lipa uszkodziła sławny XVIII wieczny dwór, w którym urodził się twórca polskiego hymnu narodowego, Józef Wybicki. Zniszczeniu uległ narożny fragment dachu budynku.
Dwór, należący w latach 1740 – 1785 do rodziny Wybickich, to jeden z najcenniejszych zabytków Kaszub. Pierwotny budynek zbudowany został przez rodzinę Gleissen-Doręgowskich na początku XVIII wieku i przebudowany na dwór w polskim stylu w latach 1741 i 1772-1773, właśnie przez Wybickich. Z tego czasu pochodzi istniejąca do dziś parterowa część dworu. W latach 1977-1978 w dworku przeprowadzono gruntowną renowację i zaadaptowano go na muzeum hymnu państwowego. W ramach prac budynkowi przywrócono wygląd z II połowy XVIII w., natomiast pomieszczeniom nadano wystrój i wyposażono zgodnie z tradycją polskich dworków szlacheckich. Od 1978 roku do dziś, mieści się w nim Muzeum Hymnu Narodowego. W środę w nocy, gwałtowna nawałnica zlamała jedną z zabytkowych lip, stojących przy dworze, która z kolei uszkodziła jego dach. Sytuacja wyglądała groźnie, ale straty okazały się mniejsze, od tych, których pierwotnie się spodziewano.
Na przekór przeciwnościom, muzealnicy z Będomina zapraszają wszystkich 14 sierpnia na „Dzień Orła”, podczas którego można będzie posłuchać opowieści o Orle Bieliku, tradycji naszego godła narodowego, a także powalczyć o ciekawe upominki i nagrody.
(red.) oprac. Bartosz Gondek fot. Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: