Wielki bohater z małego Gorzędzieja

Gorzędziej to mała kociewska osada położona nad Wisłą. Według legendy miał tutaj zatrzymać się i nauczać podczas swojej misji św. Wojciech w X wieku. To nie jedyna znana persona związana z Gorzędziejem. W XX stuleciu należy odnotować życie i działalność Huberta Stangenberga.
 
Urodził się 28 maja1919 roku w Pelplinie. Pochodził z rodziny nauczycielskiej. Jego ojciec, Antoni, był kierownikiem Szkoły Powszechnej w Gorzędzieju. Hubert jak i jego trójka rodzeństwa - Jadwiga, Albin i Witold - należała do harcerstwa. Początkowo uczył się w Gorzędzieju, a od piątej klasy uczęszczał do szkoły powszechnej nr 5 w Tczewie. Do harcerstwa wstąpił w 1930 roku. Świadectwo dojrzałości otrzymał w maju
1939 roku jako absolwent I Państwowego Gimnazjum Męskiego i Liceum w Tczewie. Jako licealista marzył, aby zostać nauczycielem wychowania fizycznego. W 1938 roku w Toruniu zdobył mistrzostwo juniorów Pomorza w rzucie oszczepem, dyskiem i granatem. Został
powołany do sportowej kadry narodowej juniorów. Pełnił liczne funkcję w drużynach harcerskich nie tylko w Tczewie. Był m.in. zastępowym DH im. Tadeusza Kościuszki w Gorzędzieju. Brał udział w licznych obozach harcerskich. W ciągu swej aktywnej działalności na terenie miasta i powiatu tczewskiego zdobył 32 sprawności harcerskie oraz zaszczytny stopień Harcerza Orlego. W chwili wybuchu II wojny światowej znajdował się w Gorzędzieju.
 
Hubert zebrał kolegów harcerzy i wraz z nimi podążył w kierunku Tczewa, wyrażając gotowość do walk obronnych. Później ukrywał się u rodziny w Przechowie, nieopodal Świecia. Jego ojciec został aresztowany i osadzony w tczewskich koszarach. Niemieccy żołnierze dwukrotnie dokonywali rewizji domu Stangenbergów w Gorzędzieju w celu aresztowania Huberta i jego brata Albina. Nie czując się pewnie w rodzinnych stronach, w grudniu wyjechał do Warszawy. Zaangażował się w działalność konspiracyjną przyjmując pseudonim ,,Kubaˮ. Występował także pod nazwiskiem Jan Jankowski. Brał udział w akcjach zbrojnych w Warszawie, Generalnej Guberni oraz w powstaniu warszawskim, gdzie dowodził powstańczym plutonem. Jego powstańczy szlak wiódł przez Wolę, Powązki, Getto i Stare Miasto. Zginął bohaterską śmiercią w nocy z 24/25 sierpnia 1944 roku podczas ataku na Biały Dom. Został pochowany w Ogrodzie Krasińskich, na zapleczu domu przy ul. Nalewki 4. Pośmiertnie został awansowany do stopnia podporucznika oraz odznaczony Krzyżem Walecznych. Jego imię nosiła Szkoła Podstawowa w Gorzędzieju.
W tym roku przypada 77. rocznica wybuchu powstania warszawskiego, warto przypominać w te sierpniowe dni kociewskich bohaterów powstańczych walk jak Hubert Stangenberg.
 
info/foto/nadesłane/T.Jagielski

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: