Tak płonął zabytkowy kościół w Kasparusie na Kociewiu

Do przedostatniej nocy 2020 roku był jedną z ozdób Kociewia. Zabytkowy drewniano – ceglany kościół w Kasparusie spłonął w nocy z 30 na 31 grudnia. Zobacz zdjęcia z pożaru.
Kościół zbudowany został w 1926 roku. Systematycznie poddawany był remontom. W działaniach ratowniczo-gaśniczych brało udział 16 zastępów straży pożarnej, w tym Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza w Starogardzie Gdańskim, OSP: Osiek, Bukowiny, Kasparus, Ocypel, Osieczna i Skórcz. Niestety około godziny 1 w nocy zawaliła się wieża. Strażakom udało się wynieść z wnętrza tylko część wyposażenia sakralnego. O godz. 3.22 pożar już został opanowany. Dogaszanie ruin zakończyło się rano. Świątynia o konstrukcji ryglowej była wpisana do rejestru zabytków pod numerem 1070. Nie wiadomo co było przyczyną pożaru, to ustali policja w toku prowadzonego dochodzenia. Na miejscu pojawili się także wczoraj inspektorzy Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, przeprowadzając oględziny spalonego kościoła. O pożarze poinformowano Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

(red.) oprac.bg fot: K.Chyła, PWKZ, OSP Osiek, Wikipedia

#kociewie #kasparus #kościół #pożar #powiatstarogardzki #ogień #www.polnocna.tv #www.strefahistorii.pl

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila.