70. rocznica zakończenia II Wojny Światowej

Konferencja naukowa w ECS, nocna wizyta głów państw na Westerplatte i uroczystość pod pomnikiem „Tym, co za polskość Gdańska” - to wydarzenia, które odbędą się w Gdańsku w dniach 7 i 8 maja w związku z obchodami 70. rocznicy zakończenia II Wojny Światowej.
 
W Europejskim Centrum Solidarności rozpoczęła się dziś międzynarodowa konferencja historyków, współorganizowana przez Muzeum II Wojny Światowej oraz Centrum Dialogu Polsko-Rosyjskiego i Porozumienia. Biorą w niej udział naukowcy z Polski, Niemiec, Rosji, Ukrainy, Stanów Zjednoczonych i Izraela. Jutro na konferencji pojawią się głowy państw europejskich - prezydenci Bułgarii, Chorwacji, Cypru, Czech, Estonii, Litwy, Rumunii i Ukrainy, premier Słowacji, przewodniczący parlamentów Hiszpanii i Łotwy, zastępca przewodniczącego parlamentu Węgier, były prezydent Niemiec oraz minister obrony Francji. Wszyscy oni przybędą do Gdańska na zaproszenie Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.
 
Późnym wieczorem 7 maja prezydent Komorowski i wszyscy zagraniczni goście pojawią się też na Westerplatte, gdzie ok. godz. 23.40 rozpocznie się oficjalna uroczystość upamiętniająca zakończenie II Wojny Światowej oraz koncert, podczas którego wysłuchać będzie można m.in. II część III Symfonii Henryka Mikołaja Góreckiego – w wykonaniu Aukso Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia i solistki Aleksandry Kurzak (szczegóły uroczystości - http://www.prezydent.pl).
 
8 maja w południe rozpoczną się natomiast uroczystości pod pomnikiem „Tym, co za polskość Gdańska” przy Podwalu Staromiejskim. Rozpocznie je odegranie hymnu państwowego RP przez orkiestrę Morskiego Oddziału Straży Granicznej. W trakcie uroczystości planowana jest też wspólna modlitwa i apel pamięci, po którym uczestnicy składać będą kwiaty pod pomnikiem.
 
Z okazji uroczystości w sąsiedztwie pomnika prezentowana będzie wystawa plenerowa o deportacjach i wysiedleniach pt. „Wygnańcy”.
 
Wszystkich gdańszczan serdecznie zapraszamy do udziału w nocnych uroczystościach na Westerplatte i obchodach pod pomnikiem „Tym, co za polskość Gdańska”. Na Westerplatte miejsca dla publiczności przewidziano w sektorze II.
 
Jak dotrzeć 7 maja na Westerplatte:
 
Autobus nr 1 - PN (długi) dla mieszkańców 
• Podstawienie i odjazd: godz. 21.30 pętla tramwajowa w Oliwie z przystankami:
- godz. 21.40 Wrzeszcz PKP 
- godz. 21.45. Gdańsk Główny – Dworzec PKP 
na Westerplatte (stała pętla autobusowa)
- przystanek Akademia Muzyczna ul. Łąkowa 
• Powrót o godz. 00.30 ze stałej pętli Westerplatte: 
- na przystanek Brama Wyżynna i Dworzec Główny PKP.
 
 
Autobus nr 2 - PN (długi) dla mieszkańców
• Podstawienie i odjazd: 
- godz. 22.00 Gdańsk Główny, Dworzec PKP 
na Westerplatte (stała pętla autobusowa)
• Powrót o godz. 00.30 ze stałej pętli Westerplatte: 
- na przystanek Brama Wyżynna i Dworzec Główny PKP.
 
/fot. Marcin Tymiński

Tagi: