Legenda Truso - wyniki badań nad obecnością Wikingów na Pomorzu zostaną zaprezentowane w Elblągu

Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu zaprasza na otwarcie nowej wystawy stałej: „Truso – legenda Bałtyku”. Ekspozycja, dostępna od 19 maja, zaprezentuje intrygujący świat Wikingów. Wystawie towarzyszyć będzie Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Wikińska globalizacja – Truso z perspektywy bałtyckich ośrodków handlowych”.
 
Osada Truso przez lata urosła do rangi legendy, porównywanej z antyczną Troją czy Atlantydą. Prowadzone od 30 lat badania archeologiczne w Janowie Pomorskim k. Elbląga, pozwoliły odkryć bogatą przeszłość legendarnego portu - ważnego ośrodka na mapie wczesnośredniowiecznej Europy.
 
W czasie Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Wikińska globalizacja – Truso z perspektywy bałtyckich ośrodków handlowych” w Ratuszu Staromiejskim spotkają się czołowi europejscy badacze tego okresu, by zaprezentować najnowsze wyniki swoich badań. Mimo ograniczonej liczby miejsc wszyscy zainteresowani będą mogli śledzić transmisję z wydarzenia na żywo na kanale youtube. W czasie konferencji zaprezentowane będą rekonstrukcje biżuterii wykonane przez firmę Studio TT w Elblągu w konsultacji ze specjalistami z Muzeum Archeologiczno-Historycznego. Ta szczególna kolekcja zostanie zaprezentowana i trafi do sprzedaży już podczas Nocy Muzeów.
 
 
Otwarcie Wystawy „Truso – legenda Bałtyku”
 
18 maja, w godzinach 10 – 12.00
Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu 
ul. Bulwar Zygmunta Augusta 11
 
Wstęp bezpłatny
 
Konferencja Naukowa „Wikińska globalizacja – Truso z perspektywy bałtyckich ośrodków handlowych”
18-19 maja
Stary Rynek 25

82-300 Elbląg

Tagi: