Grób niemieckich żołnierzy w skansenie Marynarki Wojennej

Odnalezienie wojennych grobów zawsze wzbudza sensację. Nie inaczej było kilka dni temu w Gdyni, gdzie podczas prac ziemnych na terenie Muzeum Marynarki Wojennej odnaleziono grób 11 żołnierzy niemieckich, pochowanych tam w 1945 roku. Mogiłę odsłonięto podczas prac ziemnych pod okręt podwodny "Sokół" (t. "Kobben"), który już wkrótce przejedzie przez Skwer Kościuszki i Bulwar Nadmorski na teren muzeum.

Z początku ukazały się szczątki dwóch mężczyzn potem kolejne. Według archeologów pracujących na stanowisku, składają się one na założone po 20.03.1945 r. miejsce pochówku poległych/zmarłych żołnierzy niemieckich. W niemieckich dokumentach figuruje to miejsce jako tzw. "Kameraden Grab" zlokalizowany ok. 100 m na SE od lazaretu wojennego mieszczącego się w hotelu Riwiera. Lokalizacja znaleziska potwierdza te zapiski. Wg tego źródła zewidencjonowano tam pochówek 11 żołnierzy. Po przeprowadzonej dzisiaj analizie szczątków szacuje się, że było ich o kilku więcej. Przy części znaleziono tzw. "nieśmiertelniki". Zgodnie z międzyrządową umową szczątki po przeprowadzeniu dokładnych badań powinny zostać złożone na jednym z niemieckich cmentarzy wojennych na terenie Polski. Warto w tym miejscu wspomnieć, że przed ustanowieniem Muzeum Marynarki Wojennej, w miejscu tym znajdowała się przedwojenna willa z rozległym skwerem – ogrodem.

foto/Muzeum Marynarki Wojennej

bg

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: