XIX- wieczna rodzina, weekend i Trzy Świńskie Głowy

Interesujących informacji na temat życia codziennego w XIX-wiecznej gdańskiej rodzinie dostarcza tekst E. Benoit, Meister Oertell. Eine Familiengeschichte aus Alt – Danzig wydany w 1906 roku.

Większość czasu poświęcano pracy, nawet dzieci były zobowiązane pomagać rodzicom: „starsi chłopcy i dziewczęta byli także przyzwyczajeni do tego, że od najmłodszych lat angażowali swoje siły w służbę rodzinie; musieli pomagać ojcu w sklepie, a matce przy cerowaniu i naprawianiu ubrań. Ale za każdą radośnie okazaną pomoc nie brakowało nagrody, czasem drobnej monety, czasem opowieści z przeszłości Gdańska.” Na wypoczynek pozostawały wieczory i dni wolne. Jedną z możliwości było rodzinne wieczorne muzykowanie – ojciec rodziny grał wówczas na skrzypcach, a dzieci wspólnie tańczyły. Urządzano także małe przedstawienia i deklamacje dla rodziny – czym zajmował się utalentowany aktorsko chłopiec Albert. Dniem w pełni wolnym od codziennych obowiązków była niedziela. Wówczas udawano się na nabożeństwo, a dzieci śpiewały w kościelnym chórze. Następnie cała rodzina spacerowała od Wielkiej Alei aż po Jaśkową Dolinę. Wędrowano głównie przez Heiligenbrunner Weg przez pozbawioną domów górę nad stawem, obok dworu Heilgenbrunn w Herrmannhof (obecnie Wrzeszcz, dawny dwór Święta Studnia). Następnie docierano na wzgórze Zinglerhohe (Wzgórze Zinglera) gdzie dorośli cieszyli się zachodzącym słońcem, a dzieci zabawą. Dwa lub trzy razy w roku ojciec fundował swoim bliskim podróż żurnalierą i zabierał całą rodzinę na jednodniową wycieczkę do Oliwy, gdzie zwiedzano Ogród Królewski (obecny Park Oliwski) i Karlsberg, a następnie przez gęsty las do Hochwasser (obecnie Stawowie), stałej gospody, która w tamtych czasach należała do krewnego Mullera. Odwiedzano także całą rodziną inne gospody m. in. Drei Schweinskopfe (czyli Trzy Świńskie Łby) w Lipcach. „Ojciec wraz z Hanne i "maluchami" wybrał się na wycieczkę do Drei Schweinskopfen, aby odpocząć po długim okresie pracy. Duże dzieci tym razem zostały w domu. Rodzina wróciła bezpiecznie do domu dopiero późnym wieczorem”.

Oprac. dr Anna Krüger

Źródło: E. Benoit, Meister Oertell. Eine Familiengeschichte aus Alt – Danzig, Danzig 1906

 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: