Piękna złotnica w kartuskim muzeum

Muzeum Kaszubskie, Kartuzy, złotnica, haft, www.polnocna.tv, www.strefahistorii.pl

Z punktu widzenia każdego Kaszuby, będzie to z pewnością jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych obecnego roku. W Muzeum Kaszubskim w Kartuzach ruszyła dziś wystawa „Złotem i srebrem haftowane”, na której zobaczyć możemy arcydzieła haftu kaszubskiego.Ekspozycja została zorganizowana we współpracy z gdańskim oddziałem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, Kaszubskim Forum Kultury, a także Klubem Haftu „Tulpa” z Wejherowa i Klubem Siedmiu Kolorów z Gdańska.

Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera w Kartuzach to muzeum zajmujące się gromadzeniem eksponatów związanych z Kaszubami i zamieszkującą je grupą etniczną. Placówka ta jest wpisana do Państwowego Rejestru Muzeów. Starania o utworzenie tego muzeum podejmowane były już przed wojną, jednak jej wybuch uniemożliwił to. Głównym inicjatorem był Franciszek Treder. W wyniku jego starań 1 maja 1947 roku dokonano uroczystego otwarcia. Znaczne zasługi w organizacji tej placówki położyło również Towarzystwo Miłośników Muzeum Kaszubskiego im. dr Aleksandra Majkowskiego w Kartuzach. 1 stycznia 1950 roku doszło do likwidacji Towarzystwa i jednoczesnego upaństwowienia muzeum. 15 kwietnia 1986 willa i budynek gospodarczy Muzeum zostały wpisane do rejestru zabytków, w rejestrze woj. pomorskiego.

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: