Motorówka Samarytanka muzeum i ulice Gdyni

Kultowa Samarytanka, czyli pierwsza jednostka zaprojektowana i budowana przez przemysłstoczniowy w Gdyni, trafi do do Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni! Obecnie jednostka, trochę na uboczu, stoi na terenach stoczniowych. 
Samarytankę przekaże muzeum Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna. Akcja transportowa motorówki, która z pewnością będzie dla wielu, tak miłośników historii, jak shiploverów, odbędzie się wieczorem, 26 października. Około 5.00 Samarytanka powinna trafić do Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. 
Samarytanka, nosząca stoczniowy numer B-01, miała służyć do wożenia chorych emigrantów - pasażerów statkow do szpitala - etapu kwarantannowego na Babich Dołach.  Zlecenie na jej budowę otrzymała w 1930 roku Stocznia Gdynia. Opiewało ono za niebagatelną wówczas kwotę 90 tys. zł. Motorówka była pierwszą konstrukcją od początku zaprojektowaną i wybudowaną w gdyńskim przedsiębiorstwie. Mimo ogromu starań nie do końca jednak udaną. Była powolna i mało zwrotna. Źle zaprojektowano też wnętrza, co utrudniało przenoszenie chorych na noszach. Ponieważ nie spełniła zakładanych funkcji, trafiła do Kapitanatu Portu w Gdyni. Tam, do września 1939 r. służyła jako jednostka służby pilotowej. Po wojnie, "Samarytankę" postanowiono uratować. W ten sposób, w 1971 r. trafiła z powrotem do Stoczni Gdynia, gdzie po remoncie ustawiono ją pod biurowcem zarządu. Własnie stamtąd rozpocznie się jej podróż do muzeum.
(red.) BG fot: MMW

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: