Trzynaście denarów karolińskich królów i cesarzy

denary, karolingowie, muzeum w ostródzie, pap, www.polnocna.tv, www.strefahistorii.pl

Monety Karolingów z IX wieku odnaleźli archeolodzy w gminie Biskupiec. To już kolejny skarb, który trafił do muzeum w Ostródzie.

13 odnalezionych denarów to świetne uzupełnienie odnalezionego w tym samym miejscu skarbu złożonego z ponad stu karolińskich monet. Kolejne monety odnaleziono podczas drugiego etapu prac archeologicznych, które przeprowadzono w sierpniu. Tym razem było to 12 denarów cesarza Ludwika Pobożnego (814-840) i denar króla Karola Łysego (840-877). Wcześniej odkryto tam 118 srebrnych monet i ich fragmentów - denary Ludwika Pobożnego i obol Karola Łysego. Obecnie zbiór liczy więc w sumie 131 pozycji inwentarzowych. Według archeologów znalezisko ma unikatowy charakter, ponieważ to pierwszy skarb denarów karolińskich odkryty na terenie Polski.

Okolice Biskupca, gdzie odnaleziono ten skarb, to dawne pogranicze słowiańsko-pruskie. W IX wieku na tych ziemiach dominowały monety arabskie, używane w obiegu handlowym głównie jako tzw. siekańce. Dotychczas archeolodzy odnajdywali w tej części Europy jedynie pojedyncze monety z tego okresu, które były wybite w mennicach zachodniej Europy.

 

Trzy takie karolińskie denary odkryto wcześniej w Janowie Pomorskim, w miejscu legendarnego wikińskiego portu i ośrodka handlowego Truso. Z funkcjonowaniem tego emporium i aktywnością Wikingów wiążą archeolodzy także skarb spod Biskupca.

 

Nowo pozyskane denary trafią do Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, gdzie badana jest już zasadnicza część skarbu. Monety zostaną zinwentaryzowane i zakonserwowane. Ma zostać zbadany ich skład surowcowy. Dzięki szczegółowym analizom typologicznym i chronologicznym być może uda się ustalić, m.in. z których mennic pochodzą. Warto nadmienić, że do odkrycia przyczynili się członkowie Stowarzyszenia Detektorystycznego "Gryf", którzy przy pomocy wykrywaczy metalu natrafili na pierwsze dwie monety i fragmenty dwóch kolejnych. Powiadomili oni służby ochrony zabytków i archeologów, którym potem pomagali podczas badań jako wolontariusze.

Red. Muzeum w Ostródzie, PAP fot. Muzeum w Ostródzie

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: