W rocznicę oblężenia odtworzyli napitek Mikołaja Kopernika

Olsztyn, Mikołaj Kopernik, Powiat Olsztyński, miód, www.polnocna.tv, www.strefahistorii.pl

Specjaliści od warzenia procentowych specjałów i samorządowcy z Olsztyna, odtworzyli napój, którego recepturę opracował sam Mikołaj Kopernik. Okazją były 548 urodziny wielkiego astronoma i pół tysiąca lat od obrony olsztyńskiego zamku i grodu przed wojskami zakonnymi.

Z tej okazji w Starostwie Powiatowym w Olsztynie zaprezentowano mediom publikację Powiatu pt. „Mikołaj Kopernik. Wojna i dyplomacja”. Nie książka jednak, lecz specyficzny sublimat winny zrobił na żurnalistach znacznie większe wrażenie. Tenże sublimat, zaprezentowany przez władze starostwa, powstał dzięki współpracy powiatu z firmą Mazurskie Miody z Tomaszkowa. Trzeba pamiętać, że Kopernik aż 40 lat swojego życia spędził waśnie na Warmii – W Olsztynie, oraz we Fromborku. Wśród ogromnej spuścizny po astronomie, zachowały się tutaj wymyślone przez niego receptury. W jednej z nich zalecał wziąć wina sublimowanego dwie kwarty, ususzonych jagód figi 4 drachmy, cynamonu, goździków i szafranu po 5 drachm. Zmieszajcie i przecedźcie do czystego naczynia – pisał. Zaznaczał także, aby używać napoju "wygodnie i niewstrzemięźliwie" oraz wskazywał, że "jeżeli Bóg zechce, to napój pomoże!".

(red.) oprac. Bartosz Gondek, fot. Monika Nowakowska/ Starostwo Powiatowe w Olsztynie

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: