Ostatni nagrobek ze starego cmentarza w Pruszczu Gdańskim

Pruszcz Gdański, Praust, Eugen Johst, kosciół p.w. Podwyższczenia Krzyża Św, Stanisław Łada, www.polnocna.tv, www.strefahistorii.pl

Eugen Johst. Tak nazywa się ostatni znany z imienia i nazwiska właściciel nagrobka na terenie po byłym cmentarzu przy kościele p.w. Krzyża Św. w Pruszczu Gdańskim.

Eugen Johst zmarł w 1935 roku. Pochowano go tuż przy ścianie kościoła, a jego nagrobek ma formę nieregularnego kamienia. Jest to ostatni relikt  pruszczańskiego cmentarza, funkcjonującego przy kościele od średniowiecza, do drugiej połowy XX wieku. Johsta nie ma w księdze teleadresowej Pruszcza Gdańskiego za lata 1927 - 1928. Johst już kilkukrotnie wzbudział zainteresowanie polskich i niemieckich internautów. Jego życiorys próbowali ustalić między innymi kilkanaście lat temu niemieccy miłośnicy gdańska z www.forum.danzig.de. Obecnie wokół nagrobka trwają prace remontowe przy elewacji kościoła, które nieco go odsłoniły. Moze to dobra okazja, aby przy okazji Wszystkich Świętych, postawić tam znicz.

(Red.) BG, MK, fot www.polnocna.tv, www.strefahistorii.pl

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: