Dom Wiedemanna na Krótkiej 6 w Pruszczu Gdańskim oficjalnie otwarty

Dzień 1 października to dla mieszkańców Pruszcza Gdańskiego ważna data. Po długich latach oczekiwania swe podwoje dla mieszkańców otworzył jeden z najładniejszych budynków w mieście – Dom Wiedemanna przy ulicy Krótkiej 6.

Inaugurującą działalność placówki wystawę o miejscach związanych z pruszczańską Polonią, zwiedzali mieszkańcy wraz z władzami miasta w osobach burmistrza Janusza Wróbla, przewodniczącej rady miejskiej Małgorzaty Czarneckiej – Szafrańskiej oraz rekonstruktorami z Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „Fort”, których obecność mogła choć odrobinę przenieść nas w lata dwudzieste XX wieku. Warto zaznaczyć, że w tym zabytkowym budynku mieści się obecnie Referat Ekspozycji i Dziedzictwa Kulturowego Urzędu Miasta Pruszcz Gdański. 

 

Wystawa eksponatów ilustrująca życie mieszkańców Pruszcza Gdańskiego tamtego czasu, ze szczególnym uwzględnieniem żywiołu polskiego, będzie dostępna w budynku mieszczącym się przy ulicy Krótkiej 6 dla zwiedzających przez trzy tygodnie października w godzinach od 10.30 do 16.30. Wśród eksponatów znajdują się pamiątki związane z działalnością edukacyjną, mundury kolejarzy i wojskowych, a także przedmioty codziennego użytku, jakimi posługiwali się dawni mieszkańcy Pruszcza Gdańskiego.

Tuz po inauguracji rozpoczęła się gra miejska adresowana do pruszczańskiej młodzieży. Gracze odwiedzili miejsca w Pruszczu Gdańskim związane z Polakami sprzed 100 lat. W pięciu lokalizacjach czekali na nich rekonstruktorzy w strojach z epoki oraz zadania dotyczące kluczowych wydarzeń tamtych czasów. Można ich było spotkać przy blokach kolejowych przy ulicy Kolejarzy Polskich, przy Dworcu Kolejowym, w Domu Wiedemanna przy Krótkiej 6, przy budynku dzisiejszej prokuratury, w którym niegdyś mieściła się szkoła, gdzie od sierpnia 1939 roku Niemcy przetrzymywali polskich patriotów z Pruszcza Gdańskiego, z Gdańskich Wyżyn oraz katolickich księży a także przy Kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.

 

 

Częścią projektu są również żywe lekcje historii. Projekt skierowany jest do mieszkańców Pruszcza Gdańskiego, szczególnie do młodzieży zainteresowanych historią własnej miejscowości. Niewielka polska społeczność musiała w tamtym czasie stawić czoła dynamicznym zmianom w procesach historycznych. Zmiany te, spowodowane dojściem niemieckich nacjonalistów do władzy, oznaczały dla Polaków stanowiących w Pruszczu zaledwie niewielki ułamek całej społeczności, poważne konsekwencje w ich życiu codziennym oraz wielkie wyzwanie dla ich swobód obywatelskich. Ukazanie tej, często złożonej sytuacji na przykładzie życia codziennego, to zdaniem autorów i realizatorów projektu, najlepszy sposób poszerzenia wiedzy na temat niedawnej historii naszego miasta.

Projekt jest realizowany przez Referat Ekspozycji i Dziedzictwa Kulturowego Urzędu Miasta Pruszcz Gdański we współpracy z Stowarzyszeniem Rekonstrukcji Historycznej „Fort”. Projekt dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022, w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”.

(red)

foto/Karolina Białke

Kilka rekofantazji fotograficznych tu:

http://strefahistorii.pl/gallery/6970-dawno-dawno-temu-w-pruszczu-gdanskim

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: