Symbole masońskie i samotna kamienica do rejestru zabytków

ułańska 11, PWKZ, rejestr, gdańsk, www.polnocna.tv, www.strefahistorii.pl

Dziś stoi sobie samotnie na łuku Podwala Przedmiejskiego, pamiętając czasy sławnej „Blaszanki” i wolnogdańskiej montowni samochodów „Essex”. Już niedługo trafi do rejestru zabytków. To kamienica przy ul. Ułańskiej 11 na Dolnym Mieście w Gdańsku.

Choć wielu wydaje się, że jedynym smaczkiem tego budynku jest napis „Nimfa”. Odnoszący się do działającego tam sklepu wędkarskiego. Ale – to nieprawda. Wzniesiono ją bowiem w stylistyce nawiązującej do neogotyku, jednak jej największym "smaczkiem" nie jest architektura, a pokaźna dekoracja malarska na stropie w bramie - klasycyzująca w formie i złożona z symboli masońskich.

 

Malowidło najprawdopodobniej nawiązuje do powstałej w XVIII wieku loży masońskiej, "Eugenia pod Ukoronowanym Lwem". Jej siedziba przez długi czas znajdowała się właśnie tutaj, na Dolnym Mieście. Niegdyś kamienica, wraz z bocznymi skrzydłami i oficyną, stanowiła element zwartej zabudowy pierzei ulicy. Dziś charakterystyczna „studnia”, jest jej ostatnim reliktem i teraz trafi do rejestru zabytków.

(Red.) oprac. BG, PWKZ, fot PWKZ

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: