Piękność z Lulan i ślady Słowian na chińskiej pustyni

piękność z lulan, www.polnocna.tv, www.strefahistorii.pl, wikipedia

Kim była Piękność z Lulan i jej pobratymcy, którzy zasnęli na wieczność, aby po 4000 lat powrócić, niepokojąc i zadziwiając? Skąd przybyli  ludzie, pochowani pośrodku pustyni Takla Makan na północy Tybetu?

Najbardziej zadziwia fakt, że prehistoryczni mieszkańcy Xinjang mieli europejskie rysy. Popatrzmy na Piękność z Lulan – niezwykłej urody kobietę o pociągłej twarzy, długim i wąskim nosie,  brązowych włosach.  To nie koniec europejskich podobieństw. chowano ich bowiem pod łodziami, obróconymi do góry dnem (znamy to z obyczajów o wiele późniejszych Wikingów). Tam, gdzie w Europie mogłyby stać kamienie nagrobne, wznosiły się zaś wysokie pale. Badania radiowęglowe wskazują,zę najstarsze pochówki z pustyni Takla Makan pochodzą  sprzed 3 980 lat.

My, Słowianie…?

Cały czas trwają analizy genetyczne. Wśród nich „Piękności z Lulan”, która została przebadana pod kątem DNA już w 2007 roku. Jakiś czas temu chińscy badacze ogłosili na łamach „BMC Biology” że populacja prehistorycznego Tarim miała mieszane pochodzenie, mając przodków zarówno w Europie, jak i na Syberii, a także że przybyła do Xingjang z zewnątrz.

Politycznie niewygodni

Znalezisko ma zabarwienie polityczne. Współcześnie okolicę tę zamieszkują Ujgurzy, lud pochodzenia tureckiego, do których ok. 50 lat temu dołączyli osadnicy Han z Chin. Odkrycie mumii spowodowało napięcia etniczne. Ujgurowie, zamieszkujący te tereny od X wieku, uważają się za „odwiecznych” mieszkańców okolicy a znalezisko tą rolę im odbiera i osłabia ich pozycję w sporze z osadnikami Han.

Chromosom X

Według chińskich badaczy większość pochowanych tam mężczyzn miała chromosom Y, który dzisiaj charakterystyczny jest dla Europy Wschodniej, Azji Centralnej i Syberii, rzadko natomiast występuje w Chinach. Mitochondrialne DNA, przekazywane po kądzieli, zdradzało zaś trzy linie pochodzenia – dwie z Europy i jedną z Syberii. Ponieważ i materiał z mitochondriów, i chromosom Y są stare, Chińczycy konkludują, że mieszkańcy Tarim to wynik zmieszania się dwóch grup – o pochodzeniu europejskim i syberyjskim. Najprawdopodobniej miało to miejsce ok. 4000 lat temu.

Ponowne odkrycie i sensacja

Sam cmentarz Small River został odkryty w 1934 roku przez szwedzkiego archeologa Folke Bergmana. Zapomniano o nim aż do początków XXI wieku. W latach 2003-2005 chińscy archeolodzy przeprowadzili tam prace badawcze, a ich raporty trafiły na biurko Victora H. Maira, profesora na Uniwersytecie Pensylwanii, znawcę starożytnej kultury tego rejonu. Mair opisywał wówczas, że archeolodzy odkryli prawie 200 płasko zakończonych, czterometrowych pali. Część z nich była pomalowana na czarno i czerwono. Pod każdym z nich spoczywała ułożona do góry dnem łódź, nakryta byczą skórą. Ich wielkość mogła być uzależniona od statusu społecznego. Ciała odnaleziono w doskonałym stanie – na ich zwłokach ciągle znajdowały się ubrania: czapki z piórami, wełniane peleryny z frędzlami i skórzane buty. Populacja zniknęła z powodów zmian warunków naturalnych, przede wszystkim wyschnięcia rzek, około 400 roku naszej ery.

Red. Karolina Białke, Bartosz Gondek, fot: 漫漫长冬 Wikipedia Commons, Penn Museum Philadelphia

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: