2020 – rok pruszczańskich zabytków

Rok 2020 będzie w Pruszczu Gdańskim z pewnością czasem zabytków. Miasto przyznało kolejną dotację na prace konserwacyjny przy gotyckim kościele w centrum miasta. Ruszą prace przy zabytkowym dworku na ul. Wojska Polskiego 44 i Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej. Wnętrze świeżo odnowionego „Domu Wiedemanna” będzie się zaś adaptowane do funkcji centrotwórczych i ekspozycyjnych.

 

- Miasto od kilku lat dotuje kolejne etapy remontu gotyckiego kościoła p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego. To najstarszy budynek w mieście i nasza duma, dlatego ogromnie ciesze się, że staraniem proboszcza, przy u dziale miasta i województwa, systematycznie pięknieje – mówi Burmistrz Janusz Wróbel.

W przyszłorocznym budżecie miasta zarezerwowano także środki na remont dworku przy ulicy Wojska Polskiego 44, tak zwanego „Domu Młynarza, który teraz pełnić będzie funkcje publiczne. Ma się tutaj przenieść z Urzędu Miasta, Urząd Stanu Cywilnego. Miasto zainwestuje także w najstarszy budynek w mieście, mieszczący od lat 60 – tych XX wieku, Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną.

- Z tyłu budynku zniknie szpecąca ją od ponad pół wieku, PRL – owska dostawka, mówi pełnomocnik burmistrza do spraw zabytków i dziedzictwa kulturowego, Bartosz Gondek. - Na jej miejscu, na poziomie -1, powstanie oczekiwany przez wiele lat, nowoczesny magazyn na książki. Nad nim zaś duża, nowoczesna sala. Być może wypożyczalnia dla dzieci, a kto wie? Może nawet nowa sala na spotkania biblioteczne.

Wraz z budową nowego magazynu i sali bibliotecznej, odświeżona i osuszona zostanie także elewacja zabytkowej części budynku, zagospodarowane zostanie otoczenie. Miasto wykona także nowe ogrodzenie w formie nawiązującej do stojącego w tym miejscu do lat 70 – tych, przedwojennego płotu.

W nowym roku zakończą się także prace konstrukcyjno – remontowe przy stojącym w centrum miasta, świeżo odnowionym „Domu Wiedemanna”. Teraz – zgodnie z zapowiedziami, miasto czeka etap adaptacji obiektu do funkcji centrotwórczych i ekspozycyjnych.

(red.)

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: