Karol Rómmel pułkownik i olimpijczyk z Kłodawy

Po wojnie osiedlił się w Kłodawie czołowy polski kawalerzysta i wybitny olimpijczyk, podpułkownik Wojska Polskiego II RP, uczestnik Wojny Obronnej i więźnia KL Dachau, oraz KL Mathausen, kawaler orderu Virtuti Militari, Karol Rómmel.

Bartosz Gondek

Karol Rómmel urodził się 22 maja 1888 roku w Grodnie. Po ukończeniu w 1908 roku Pawłowskiej Junkierskiej Szkoły Piechoty w Petersburgu, służył jako porucznik w Petersburgu. W młodości przejawiał zdolności malarskie i dekoratorskie. Studiował malarstwo i rysunek. W 1910 roku zadebiutował w konkursach hippicznych. Wkrótce zaczął odnosić sukcesy na petersburskich konkursach hippicznych, co zapewniło mu miejsce reprezentacji na V Igrzyska Olimpijskie w Sztokholmie, gdzie mimo poważnej kontuzji wywalczył 9 miejsce.
W 1917 roku w rosyjskich rocznikach oficerskich figurował jako pułkownik. W Wojsku Polskim zweryfikowany w lipcu 1919 roku w stopniu majora. Od 1920 roku powierzono mu szkolenie polskiej reprezentacji hippicznej na igrzyska olimpijskie. Był instruktorem w szkołach kawalerii w Przemyślu, Starej Wsi i Grudziądzu.
W roku 1924 roku wziął udział w igrzyskach olimpijskich w Paryżu i w 1928 roku w Amsterdamie, gdzie drużynowo wywalczył brązowy medal. W 1931 roku wziął także udział w gonitwie „Wielka Pardubicka”. Odnosił liczne sukcesy w konkursach w Nicei, Rzymie, Lucernie, Londynie, Nowym Jorku, Paryżu, Berlinie, Fontainebleau, trzykrotnie zdobył puchar narodów. W 1929 roku, po zatargach z władzami wojskowymi, przeszedł w stan spoczynku. Nadal zawodowo uprawiał jeździectwo, odnosząc liczne sukcesy i ustanawiając w 1939 roku rekord Polski w wysokości skoku (198 cm). Po Wojnie Obronnej, więziony w najcięższych niemieckich obozach koncentracyjnych, przeżył wojnę.
Po zakończeniu II Wojny Światowej przybył na wybrzeże. Został trenerem I klasy w Ludowym Klubie Sportowym w Sopocie i zamieszkał w położonej niedaleko Pruszcza Gdańskiego Kłodawie, w gminie Trąbki Wielkie, gdzie gospodarzył i hodował konie.


Pamięć o pułkowniku przechowują sołtys, Krystian Sadowski i mieszkańcy wsi. Oprócz pracy na roli i Występował również w filmach (Lotna, Krzyżacy, Milczenie i Tarpany). Zmarł w 1967 roku w Elblągu Pochowany jest, razem z drugą żoną, na Centralnym Cmentarzu Srebrzysko w Gdańsku-Wrzeszczu.

Grób, choć w powszechnej świadomości nieco zapomniany, nadal istnieje, utrzymywany przez administrację cmentarza. Przed Wszystkich Świętych mogiłę wybitnego olimpijczyka i zarazem mieszkańca Trąbek Wielkich odwiedzili Wójt Gminy Trąbki Wielkie Błażej Konkol, oraz historyk i dziennikarz, związany z www.strefahistorii.pl, Bartosz Gondek.
Jego biogram figuruje na specjalnej stronie cmentarza Srebrzysko www.niezapomniani.org/

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: