Rekonstruktorzy strzelali i walczyli dla chorej dziewczynki

W sobotę w Galerii Warzywniak w Oliwie odbył się wyjątkowy pokaz. Rekonstruktorzy historyczni wsparli chorą dziewczynkę, która bez kosztownego leczenia nie będzie mogła normalnie chodzić.

W sobotę rekonstruktorzy z całego Trójmiasta spotkali się by wesprzeć Flo Mikolcz. Florka to pełna pogody ośmiomiesięczna dziewczynka. Niestety, urodziła się z FH i PFFD, co oznacza że ma niedorozwiniętą, krótką nogę. Bez specjalistycznego leczenia nigdy nie będzie mogła normalnie chodzić

Rodzice Florki zbierają pieniądze na specjalistyczne leczenie. Niestety, ich samych nie stać na ten wydatek. Jej jedyną szansą na normalne chodzenie jest leczenie za granicą, polegające na serii rekonstrukcji brakujących i dysplastycznych kości oraz późniejszym wydłużaniu istniejących. Klinika na Florydzie leczy takie przypadki, koszty takiego leczenia to setki tysięcy złotych. Losem dziewczynki zainteresowali się trójmiejscy rekonstruktorzy historyczni. Członkowie Oliwskiej Drużyny Najemnej Inogici, Kompanii Kaperskiej oraz Pirat Daniel z Motławy i Darek Rybacki zorganizowali akcję zbiórki pieniędzy na leczenie Flo. Przez niemal cały dzień można było w centrum Oliwy spotkać rekonstruktorów od X do XIX wieku. Odbyły się pokazy strzelania z broni czarnoprochowej, walki a także gry i zabawy dla publiki.

- Rekonstrukcja jest na tyle ciekawa, że można naszymi barwnymi strojami i pokazami zaprosić ludzi do wsparcia ciekawej inicjatywy  – mówi Piotr Celej z Oliwskiej Drużyny Najemnej Inogici.

Rodzina Florki zwraca się o pomoc w gromadzeniu funduszy na leczenie swojej córeczki. Florka jest podopieczną Fundacji Dzieciom "Zdążyć z Pomocą" gdzie ma utworzone subkonto, na które można wpłacać darowizny. Wszelkie wpłaty prosimy kierować na konto: FUNDACJA DZIECIOM „ZDĄŻYĆ Z POMOCĄ” ul. Łomiańska 5, 01-685 Warszawa Bank BPH S.A. 15 1060 0076 0000 3310 0018 2615 Tytułem: „26746 Mikolcz Florianna – darowizna na pomoc i ochronę zdrowia”. Aby przekazać 1% podatku, wystarczy w rozliczeniu rocznym wpisać KRS: 0000037904, a w polu "INFORMACJE UZUPEŁNIAJĄCE”: 26746 Mikolcz Florianna.

Tagi: