Spłonął zabytkowy kościół św. Barbary w Orłowie

Wczoraj wieczorem w drewnianym kościele św. Barbary w Orłowie w powiecie nowodworskim wybuchł wieczorem, prawdopodobnie po godzinie 21:00. Strażacy zgłoszenie otrzymali o 21:27.

Orłowo to wieś położona na obszarze Żuław Wiślanych. We wsi znajdują się cenne zabytki i miejsca, które pamiętają odległą historię. To m.in dwór podcieniowy z XVIII wieku, cmentarz mennonicki i właśnie gotycki kościół pw. św. Barbary z połowy XIVw.

Żywioł został opanowany i około godziny 23:00 rozpoczęło się dogaszanie płomieni. Jak informuje straż, spaliło się 2/3 konstrukcji dachowej, udało się uratować część główną nawy kościoła oraz strop nad obiektem. Proboszcz. ks. Arkadiusz Dekański podkreślił, że świątynia ma 700 lat i ma status sanktuarium.

- To kościół gotycki o wystroju barokowym, z pięknie zachowanym – do tej pory – chórem i amboną - Razem ze specjalistami będziemy starali się aby świątynie odbudować” – powiedział ks. Dekański.

foto. wikipedia

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: