Westerplatte - odnaleźli szczątki obrońców placówki

westerplatte, obrońca, www.polnocna.tv, www.strefahistorii.pl

To historyczna sensacja! Archeolodzy pracujący na zlecenie Muzeum Westerplatte i II Wojny Światowej znaleźli na Westerplatte nieznane dotąd szczątki obrońcy Westerplatte wraz z wyposażeniem. Wraz z nim ponad dalszych 200 elementów kostnych kolejnych żołnierzy, pochodzących z niemieckich ekshumacji przeprowadzanych po zakończeniu walk o Wojskową Składnicę Tranzytową.

Bartosz Gondek

- Żołnierz został pochowany wraz z wyposażeniem w sąsiedztwie zbombardowanej 2 września 1939 roku Wartowni nr 5. Do dziś nie wiemy dokładnie kto w niej zginął – mówi odpowiedzialny za badania dyrektor Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, Mariusz Wojtowicz Podhorski. - Stan szkieletu wskazuje, że był cięzko okaleczony. Mam nadzieję, że jego tożsamość uda się ustalić na podstawie badań DNA. Wartownia nr 5 otrzymała dwa bezpośrednie trafienia bombami. Obiekt uległ całkowitemu zniszczeniu. Z całej załogi wartowni przeżyło tylko dwóch ludzi, którzy odnieśli poważne rany.

 To już V sezon badań archeologicznych na Westerplatte. Przypomnijmy, badań które nie miały przynieść rezultatów, ponieważ teren był porządkowany w 1939 i 1940 roku, oraz wielokrotnie przekształcany. Mimo to ziemia tego wyjątkowego miejsca nadal kryje niezwykłe pamiątki. Tylko podczas ubiegłorocznego etapu badań wydobyto 2657 obiektów sklasyfikowanych jako zabytki wydzielone.

#westerplatte #odkrycie #IIwojnaświatowa #IIWś #obrońcawesterplatte #armia #wojskopolskie #żołnierz #bartosz gondek "www.polnocna.tv, #www.strefahistorii.pl

(Red.) fot. Bartosz Gondek

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: