Geroy - wielki powrót klasycznego zegara

Przeważnie biały, prosty, i niezbyt rzucający się w oczy. Czasami tani i kartonowy, ale pasujący do nowoczesnego wnętrza. Ale – czy tylko? Polscy i szwajcarscy entuzjaści czasomierzy twierdzą, że zegar ścienny może być na powrót interesującym i porządnie wykonanym elementem z klasą spajającym nasze wnętrze.
 

Bartosz Gondek

- Współczesne wzornictwo przyzwyczaiło nas do wyborów konwencjonalnych, często dalekich od indywidualizmu – mówi Elżbieta Joanna Żurek, założycielka szwajcarsko – gdańskiej manufaktury zegarów GEROY, żyjąca pomiędzy Trójmiastem i Zurychem. - Mimo bogatej – jak się pozornie wydaje – oferty zegarów ściennych, dostępnych obecnie na rynku, większość charakteryzuje niemal identyczna stylistyka. Królują standardowe kroje cyfr, niczym nie wyróżniające formy oraz te same wzory, powtarzane od lat.

- Mimo to zegar ścienny nie jest wcale sprawą tak trywialną, jak się wielu wydaje – dodaje Gerd Plange, na co dzień designer zegarków szlachetnej marki IWC a oprócz tego ojciec chrzestny  marki zegarów Geroy. - To urządzenie, które ratuje nas na przykład podczas spotkania, od obcesowego zginania i zerkania na przegub ręki. 

Od pewnego czasu zauważamy w Europie powrót do kreowania charakteru zegarów ściennych. Wracamy do jednostkowości i niepowtarzalności z czasów, kiedy zegary znajdowały się w drewnianych ramach i miały klasyczne mechanizmy. Klasyczną stylistykę i mechanizmy miały także samochody i motocykle, które stanowiły punkt wyjścia, do stworzenia debiutującej właśnie linii zegarów Geroy.

- Auta tamtej epoki, do których wzdychają dziś koneserzy zabytkowych pojazdów, wyróżniały nie tylko łagodne linie i zaokrąglone krawędzie, ale także wyraziste kolory – zauważa Elżbeta Żurek.  - Zegar ścienny o wyrazistej barwie to element przyciągający uwagę. To wizualny wabik wokół którego można zbudować nastrój i klimat całego wnętrza.

Zieleń uspokaja. Burgund wywołuje dumę z posiadania. Granat ujawnia tęsknotę za morskimi przygodami i dalekimi podróżami. Szarość jest kolorem czasu, siły i technicznej niezawodności. Dlatego zegary linii Chevette tworzą cztery modele: Emerald (w kolorze szmaragdowej zieleni), Maritimus (w marynarskim granacie), Pinot noir (o barwie burgunda) oraz Steam & Smoke (w stalowym popielu). Charakter każdego zegara budują dwa odcienie koloru przewodniego, uzupełnione obudową ze szczotkowanego aluminium oraz wskazówkami o barwie srebra (wersji w szarości towarzyszą czarne wskazówki). Szmaragdowy Emerald to model w najmodniejszych barwach, lansowanych przez architektów wnętrz. Granatowy Maritimus jest elegancką interpretacją stylu marynistycznego. Burgundowy Pinot noir stanowi ukłon w stronę wytwornej klasyki. Stalowy Steam & Smoke to zegar, który reprezentuje stonowaną klasykę.

Czy design i klasyka powróci do naszych wnętrz, tak jak wróciła na nadgarstki? Patrząc na tendencje rynkowe, jakimi podlegają manufaktury zegarkowe, jest na to szansa. Najsłynniejsze marki wycenia się na miliardy franków. Szwajcarskie marki Rolex, Omega i Swatch, osiągają łącznie ponad połowę światowego obrotu tej gałęzi przemysłu. Pierwszy z wymienionych wytwórców zajmuje drugie miejsce na świecie, osiągając obroty na poziomie pięciu miliardów franków szwajcarskich. Markę Rolex zostawia w tyle jedynie firma Apple, oferująca smartwatche. W 2017 roku po raz pierwszy sprzedano więcej smartwatchy niż tradycyjnych szwajcarskich czasomierzy. Znawcy tematu zachowują jednak spokój i nie obawiają się, że te ostatnie odejdą do lamusa. Zwracają uwagę na to, że o ile smartwatch posiada wiele dodatkowych funkcji (cenionych szczególnie przez młodsze pokolenia klientów) i traktowany są zazwyczaj czysto użytkowo, o tyle czasomierz tradycyjny wywołuje emocje i niesie szczególne wartości. „Zegarki, które służą jedynie do tego, by mierzyć czas, stanowią szykowny dodatek, dopełniają elegancki wizerunek, dodają powagi, określają status społeczny. Są dobrem innej kategorii niż smartwatche. Czas przenieść te wartości także na czasomierze umieszczone na ścianie.

(Red.) Bg fot Geroy, Bartosz Gondek

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: