Historyczny szlak wody i nietoperzy w Gdańsku

GiWK, Stary Sobieski, Stara Orunia, www.polnocna.tv, www.strefahistorii.pl

Wraz z podnoszącą się temperaturą zwiększa się w nas ochota do spacerów i wędrówek. Jedną z nich z pewnością warto odbyć jedną z najnowszych atrakcji miasta nad Motławą, czyli Gdańskim Szlakiem Wodociągowym.

Szlak powstał w ubiegłym roku. Łączy w sobie walory architektoniczne, przyrodnicze i przy okazji jest wspaniałym przykładem dbałości o zabytki techniki.  Dla zwiedzających udostępniono dwa zabytkowe zbiorniki wody, które od wielu lat były obiektami nieczynnymi – Zbiornik Wody Stara Orunia z 1869 r. o kubaturze 6965 m³ oraz Zbiornik Wody Stary Sobieski z 1911 roku o kubaturze 8238 m³.

W zbiorniku oruńskim znajduje się jedno z największych i najbardziej wartościowych przyrodniczo siedlisk nietoperzy w Polsce północnej. Występuje tu niemal pełen przekrój gatunkowy tych zwierząt, w tym nocek duży – największy polski nietoperz. Zwiedzanie wnętrza zbiornika jest możliwe poza okresem hibernacji nietoperzy. 
Z kolei w Zbiorniku Wody Stary Sobieski z 1911 roku przygotowana została całoroczna wystawa związana "woda dla pokoleń - historia gdańskich wodociągów" oraz artystyczne instalacje "limity" i "żywa woda".
Trzecim elementem szlaku jest Zbiornik Wody Kazimierz na Wyspie Sobieszewskiej oddany do użytkowania we wrześniu 2015 roku. Na tym obiekcie, co roku w okresie od maja do września odbywają się zajęcia edukacyjne z wykorzystaniem dwóch interaktywnych wystaw. Jednej poświęconej funkkcji technicznej zbiornika i jego znaczeniu w sieci wodociągowej, drugiej - prezentującej historię powstania Wyspy Sobieszewskiej i jej walory przyrodnicze. Dodatkową atrakcją zbiornika jest możliwość podziwiania panoramy Zatoki Gdańskiej, Żuław Gdańskich i samej Wyspy z tarasu widokowego wyniesionego ok. 10 m ponad wysokość najwyższych drzew.
Każdy z trzech obiektów jest jednocześnie punktem widokowym z zaskakującym widokiem na Gdańsk. W Zbiorniku Kazimierz jest nim wspomniany taras widokowy, a w Zbiorniku Wody Stara Orunia i Stary Sobieski mamy punkty widokowe odpowiednio Jerzy na cześć Jerzego Sampa i Antoni, na cześć Antoniego Kozłowskiego.
(Red.) GiWK, fot GiWK i gdańsk.pl

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: