Rycerze wesprą w Oliwie chorą dziewczynkę

W sobotę 11 kwietnia w Galerii Warzywniak przy ul. Opata Rybińskiego odbędzie się wyjątkowy pokaz. Rycerze z Oliwskiej Drużyny Najemnej Inogici wesprą chorą dziewczynkę, która bez kosztownego leczenia nie będzie mogła normalnie chodzić. Oliwian wspomoże w pokazach również Pirat Daniel z Motławy oraz Kompania Kaperska.

Florka to pełna pogody ośmiomiesięczna dziewczynka. Niestety, urodziła się z FH i PFFD, co oznacza że ma niedorozwiniętą, krótką nogę. Bez specjalistycznego leczenia nigdy nie będzie mogła normalnie chodzić.

Jak można pomóc?

Rodzice Florki jednak nigdy nie załamali rąk. Zbierają pieniądze na specjalistyczne leczenie. Niestety, ich samych nie stać na ten wydatek. Jej jedyną szansą na normalne chodzenie jest leczenie za granicą, polegające na serii rekonstrukcji brakujących i dysplastycznych kości oraz późniejszym wydłużaniu istniejących. Klinika na Florydzie leczy takie przypadki, koszty takiego leczenia to setki tysięcy złotych w przeliczeniu na naszą walutę.

Rodzina Florki zwraca się o pomoc w gromadzeniu funduszy na leczenie swojej córeczki. Florka jest podopieczną Fundacji Dzieciom "Zdążyć z Pomocą" gdzie ma utworzone subkonto, na które można wpłacać darowizny.

Wszelkie wpłaty prosimy kierować na konto: FUNDACJA DZIECIOM „ZDĄŻYĆ Z POMOCĄ” ul. Łomiańska 5, 01-685 Warszawa Bank BPH S.A. 15 1060 0076 0000 3310 0018 2615 Tytułem: „26746 Mikolcz Florianna – darowizna na pomoc i ochronę zdrowia”.

Aby przekazać 1% podatku, wystarczy w rozliczeniu rocznym wpisać: a w polu "INFORMACJE UZUPEŁNIAJĄCE”: 26746 Mikolcz Florianna Szanowni Darczyńcy, prosimy o wyrażenie zgody w formularzu PIT na przekazanie swoich danych organizacji KRS: 0000037904, pożytku publicznego.

Dane kontaktowe: mskavvka@gmail.com

Jak dawni rycerze

Losem chorej dziewczynki i zmaganiami jej rodziców przejęli się trójmiescy rekonstruktorzy historyczni. Postanowili oni zorganizować imprezę, podczas której przeprowadzą zbiórkę pieniędzy oraz będą starali się nagłośnić historię. 11 kwietnia w Galerii Sztuki Warzywniak w Oliwie od godziny 14 można będzie spotkać wojów i rycerzy z Oliwskiej Drużyny Najemnej Inogici.

Oliwska Drużyna Najemna Inogici - to grupa rekonstrukcji historycznej zajmująca się rekonstrukcją średniowiecza z głównym naciskiem na rzemiosło wojenne. Założona została w 1999 roku. Obecnie w ramach drużyny są dwa nurty: pierwszy to rekonstrukcja okresu wczesnego średniowiecza- czasów Wikingów i Słowian czyli IX-XI wieku, druga zajmuje się okresem pierwszej połowy XV wieku, ze szczególnym uwzględnieniem inscenizacji grunwaldzkiej. Członkowie drużyny wzięli udział w ponad 200 turniejach w całej Europie oraz występowali w półfinale programu Mam Talent.

Członkowie grupy zaprezentują swoje umiejętności a także przygotują specjalne stanowisko dla najmłodszych oliwian i gości. Każdy będzie mógł przywdziać zbroję i poczuć się przez chwilę jak rycerz oraz zaciągnąć się na pokład statku. Dla dzieci z pewnością największą atrakcją będą pokazy bojowe oraz zbrojownia, można będzie też poznać tajniki dawnego ubioru oraz posłuchać opowieści o historii średniowiecza i Oliwy. Swój pokaz przygotuje również Pirat Daniel z Motławy, który będzie również...śpiewał. Pojawią się również rekonstruktorzy marynistyczni z Kompanii Kaperskiej.

- Mało kto pamięta, że jedną z powinności rycerza była pomoc słabym, ubogim, sierotom i wdowom - mówi Piotr Celej, zastępca dowódcy Oliwskiej Drużyny Najemnej Inogici - dla nas, pasjonatów średniowiecza, będzie to niezwykła okazja by wprowadzić szlachetne średniowieczne zwyczaje znów w życie.

 

Tagi: 

Artykuł na Północnej.tv: 

http://polnocna.tv/news/7249