MOTO-Historia: Prezydent światowego mocarstwa zabity w kabriolecie...

22 listopada 1963 rozpoczynając swoją kampanię wyborczą udał się wraz z żoną Jackie do Dallas, w stanie Teksas. Podczas przejazdu limuzyną Lincoln Continental Convertible do Kennedy'ego oddano kilka strzałów trafiając w szyję i w głowę, poważnie raniono także gubernatora Texasu Johna Connally'ego. Rannego Kennedy'ego odwieziono do Parkland Hospital w Dallas gdzie zmarł punktualnie o 13:00. 25 listopada został pochowany na Narodowym Cmentarzu w Arlington. Z analizy amatorskiego filmu nakręconego podczas zamachu wynika, że w jego stronę oddano trzy strzały. Późniejsze amatorskie analizy ścieżki dźwiękowej – nagranej osobno od filmu – twierdzą, że strzały były cztery – jeden oddany prawdopodobnie z broni większego kalibru, który próbowano zsynchronizować ze strzałami Oswalda (zabójcy Prezydenta USA). Śledczy nie potwierdzają tego jednak. FBI stwierdziło 3 oddane strzały.

Continental to amerykańska S-klasa, na rynku jest już 10 generacja tego modelu. Do napędu używano silników: R6, V6 i V8. Moc przenoszona była na oś tylną (od VII generacji na przednią) poprzez 3-, a później 4-biegową automatyczną skrzynię biegów. W segmencie F samochód został zastąpiony przez model Town Car, zaś w D przez LS.

Bartłomiej Chruściński, zdj. arch

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: