Rekwizycja Alfreda Wierusza Kowalskiego - aukcyjny rekord w Trójmieście

Alfred Wierusz Kowalski, Rekwizycja, Sopocki Dom Aukcyjny, Bartosz Gondek, Bronisława Rychter Janowska, SDA, www.polnocna.tv,www.strefahistorii.pl. północna.tv, strefahistorii.pl

Równy milion złotych. Za tyle na aukcji w Sopocie wylicytowano „Rekwizycję” Alfreda Wierusza Kowalskiego. To pierwsza tak wysoka kwota, jaka padła za obraz w Trójmieście.

Bartosz Gondek

Wcale nie Jacek Malczewski, którego dzieła na sobotniej aukcji osiągały ceny zbliżone do stu tysięcy złotych, Wojciech Kossak, którego wybitne dzieło Postój pod wsią Brylowa – fragment Panoramy Berezyna nie znalazło nabywcy lecz „Rekwizycja” , namalowana w 1875 roku przez Alfreda Wierusza Kowalskiego, rozbiła aukcyjny bank na północy polski. „Rekwizycję” licytowało kilku chętnych. Powyżej kwoty 850 000 złotych pojedynek rozgrywał się telefonicznie pomiędzy dwoma kolekcjonerami. Ostatecznie średniej wielkości olejny obraz, o wymiarach 58,5 × 79,5 cm, wylicytowano za milion złotych. Z kosztami transakcyjnymi to 1,2 miliona złotych.
„Rekwizycja”, mimo że namalowana w połowie lat siedemdziesiątych XIX wieku, to na rynku aukcyjnym nowość. Szybko znalazła się w prywatnej kolekcji w USA a jej ostatni ślad pochodzi z reprodukcji, opublikowanej na łamach „Tygodnika Ilustrowanego” w 1876 roku. Obraz zadziwia wysokim kunsztem artystycznym. Widać opanowanie do perfekcji umiejętności stosowania skrótów perspektywicznych. Widoczna jest także bardzo dobra znajomość budowy anatomicznej zwierząt, dbałość o detal i dopracowana kompozycja.
Kim był Alfred Wierusz Kowalski? Urodził się w 1849 roku w Suwałkach. Kowalscy, dobrze sytuowani materialnie, mieli w Suwałkach dom mieszkalny i nieduży majątek w Dębszczyźnie koło Filipowa, w którym spędzali letnie miesiące. W 1865, kiedy Teofil Kowalski przeniósł się na stanowisko notariusza do Kalisza, cała rodzina wyjechała z Suwałk. W Kaliszu Alfred kontynuował naukę w rządowym Męskim Gimnazjum Klasycznym, w którym rysunku uczył go Stanisław Barcikowski, absolwent Szkoły Sztuk Pięknych, oraz Kazimierz Górnicki. W 1868 wstąpił do warszawskiej Klasy Rysunkowej. Studiował pod kierunkiem Rafała Hadziewicza, Aleksandra Kamińskiego i Wojciecha Gersona. W latach 1872–1873 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Dreźnie. Od połowy X 1873 r. w Akademii Monachijskiej kontynuował studia pod kierunkiem Aleksandra Wagnera, uczęszczał również do pracowni Józefa Brandta. W Monachium, Wierusz-Kowalski założył własną pracownię i pozostał na stałe. Szybko zdobył uznanie u miejscowych handlarzy dzieł sztuki i wybitną pozycję w świecie artystycznym. Jego obrazy, osadzone głęboko w rodzimej tematyce, przedstawiające sceny rodzajowe z małych osiedli i miasteczek, nierzadko ukazane z humorem i nutą ironii. Co ciekawe, jego ulubionym tematem, obok tzw „polskich” klimatów, był wilki.
„Rekwizycja” jest jednym z pierwszych dzieł, powstałych we wczesnym okresie monachijskim z życia artysty - wysoko ocenianych przez historyków sztuki.
O tym że postępowania aukcyjne bywają zaskakujące świadczy świetny wynik, jaki uzyskał obraz Bronisławy Rychter Janowskiej „Boże Narodzenie”. Cena wywoławcza niewielkiego, „pocztówkowego” dzieła podskoczyła podczas licytacji z 3400 do 27 000 złotych.

(Red.) fot. Bartosz Gondek

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: