Dziś Krzyżacy spalili Pruszcz Gdański

Pruszcz Gdański, Kanał Raduni, bitwa pod Pruszczem, wojna 13 letnia, Gdańsk, północna.tv, www.strefahistorii.pl

To wydarzyło się dziś! 30 sierpnia 1460 roku w sąsiedztwie wlotu Kanału Raduni wydarzyła się bitwa, podczas której Krzyżacy zdobyli drewaniano – ziemne obwałowania Pruszcza, spalili wieś a także kościół.

 
Wydarzenie, nazwane potem „Bitwą pod Pruszczem” było jednym z epizodów wojny trzynastoletniej pomiędzy Koroną a zakonem. Przypomnijmy – Gdańsk wspierał króla.
Zaatakowani z zaskoczenia Gdańszczanie nie byli w stanie sprostać lepiej wyszkolonej armii zaciężnej zakonu i ponieśli porażkę. Podczas bitwy poległo 40 spośród przybyłych z odsieczą gdańszczan, a ponad 300 wzięto do niewoli.  Wyprawa ta stanowiła początek ofensywy zakonu i nieudanego przeciwdziałania mieszczan oraz pospolitego ruszenia na Pomorzu Gdańskim. Na tym terenie krzyżacka armia najemna pod dowództwem Bernarda Szumborskiego i Fritza Rawenecka zajęła Lębork, Bytów, Świecie, Łebę i Puck co znacznie poprawiło polityczne i strategiczne położenie zakonu podczas tej wojny.
(Red.) fot. Wikipedia
 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: 

Artykuł na Północnej.tv: 

Pruszcz Gdański, Kanał Raduni, bitwa pod Pruszczem, wojna 13 letnia, Gdańsk, północna.tv, www.strefahistorii.pl