38. rocznica Sierpnia 1980. To już w piątek, 31 sierpnia

sierpień 80

W piątek, 31 sierpnia, w naszym mieście odbędą się uroczystości upamiętniające 38. rocznicę Sierpnia 1980. Za główne uroczystości w Gdańsku odpowiada NSZZ „Solidarność”, ale obchody organizuje też część uczestników historycznego strajku w Stoczni Gdańskiej. Na ich czele stanie Lech Wałęsa. 

Obchody pod hasłem "Porozumienie" rozpoczną się 31 sierpnia (piątek) o godz. 9.45 pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców. Inicjatorzy i uczestnicy historycznego strajku w Stoczni Gdańskiej, z Lechem Wałęsą na czele, złożą w tym miejscu kwiaty. “Porozumienie” to hasło obchodów, które wspólnymi siłami organizują Komitet Obrony Demokracji i Miasto Gdańsk. Oprócz Lecha Wałęsy pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców obecni będą m.in. Jerzy Borowczak, Bogdan Borusewicz, Henryka Krzywonos-Strycharska, Bogdan Lis i Józef Przybylski. Wśród uczestników wydarzenia nie zabraknie Pawła Adamowicza - prezydenta miasta Gdańska, Mieczysława Struka - marszałka województwa pomorskiego czy Jacka Karnowskiego - prezydenta Sopotu.

Na godz. 10 zaplanowano symboliczne otwarcie Historycznej Bramy nr 2.  O godz. 16.30, spod budynku Sądu Okręgowego wyruszy uroczysty przemarsz ulicami Gdańska, który będzie zmierzał w okolice Europejskiego Centrum Solidarności. Uroczystość zakończy się wiecem przed budynkiem ECS. Planowana godzina zakończenia to godz. 18.


Główne uroczystości upamiętniające 38. rocznicę Sierpnia 80’, które zaplanowano w Gdańsku organizuje Solidarność. Rozpoczną się one o godz. 13 w Sali BHP, gdzie zaplanowano posiedzenie Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”. Częścią obrad będzie m.in. wręczenie odznaczeń oraz stypendiów z funduszu stypendialnego. O godz. 15 odbędzie się złożenie kwiatów pod Bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej oraz przemarsz do Bazyliki pw. św. Brygidy, gdzie, jak co roku, o godz. 16, odprawiona zostanie msza święta. Przed nabożeństwem złożone zostaną kolejne kwiaty, tym razem pod pomnikiem ks. prał. Henryka Jankowskiego.

O godz. 20 na placu koło Sali BHP rozpocznie się koncert „Koniec lata z Solidarnością”. Wystąpią tam popularni artyści: Bednarek, Red Lips, Kasia Kowalska, De Mono, Papa D., Feel, Landberry, Cleo.

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: