Polskie godło z niemieckiego bombowca

Orzeł ze Stukasa

W Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie otworzy się we wrześniu wystawa prezentująca pół tysiąca obiektów, związanych z barwami niepodległej. Wśród nich orła wykonanego z kadłuba samolotu Junkers 87 Stukas. Jedynego zestrzelonego przez Polaków w Powstaniu Warszawskim.

Na wystawie zobaczymy orły państwowe i mundurowe, ryngrafy, flagi, bandery, sztandary czy biżuterię patriotyczną. Będzie też można na niej zobaczyć proces tworzenia się symboliki narodowej przed odzyskaniem i po odzyskaniu niepodległości przez Polskę w listopadzie 1918 roku. Do najciekawszych obiektów należą orły mundurowe pułków piechoty Legionów Piłsudskiego, orły hallerowskie, orły z obozów jenieckich z okresu II wojny światowej, a także orzeł wykonany z blachy Stukasa – jedynego samolotu zestrzelonego przez Polaków podczas powstania warszawskiego. Zestrzelenie Ju 87 miało miejsce 23 sierpnia 1944 roku. Samolot spadł na budynek przy ul. Hipotecznej i następnie na samą ulicę. 

Eksponaty pochodzą ze zbiorów własnych Muzeum Hymnu Narodowego. Wystawa czynna będzie  do 31 grudnia. Kuratorzy wystawy: Przemysław Rey, Małgorzata Gańska.

(Red.) bg, mng, fot. pinterest

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: