Nie żyje Irena Szewińska miała 72 lata

Przed północą zmarła Irena Szewińska. Medalistka olimpijska i wiceprezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego miała 72 lata.

O śmierci Ireny Szewińskiej poinformował jej mąż Janusz. Była lekkoatletka od dłuższego czasu zmagała się z chorobą. Zmarła w szpitalu przy ulicy Szaserów w Warszawie. Irena Szewińska trzy razy stawała na najwyższym stopniu podium na igrzyskach olimpijskich. W Tokio w 1964 roku zdobyła złoto w sztafecie 4 x 100 metrów. Cztery lata później w Meksyku wygrała bieg na 200 metrów. W Montrealu w 1976 roku zdobyła złoto w biegu na 400 metrów. Na igrzyskach olimpijskich zdobyła także dwa medale srebrne i dwa brązowe. W swojej karierze pięciokrotnie zdobywała również złote medale mistrzostw Europy. Po zakończeniu kariery zasiadała w zarządzie Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Była członkiem Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. W 2016 roku otrzymała Order Orła Białego. Była doktorem honoris causa gdańskiej AWFiS.

 Redakcja, zdj. mat. arch

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: