Poczta Morska sprzedana!

Port Gdańsk kupił firmy Orange prawo do użytkowania wieczystego zabytkowego budynku Poczty Morskiej. Kwota transakcji wyniosła 1,65 mln zł.

W przyszłości budynek ma pełnić funkcje biurowo-magazynowe. 

Sam budynek został zaprojektowany przez architekta Czesława Świałkowskiego, autora wielu budynków w międzywojennym Gdańsku. Świałkowski był zaangażowany w Gdańskiej Macierzy Szkolnej i Polonii gdańskiej. Dlatego budynek Zamorskiej Wymiany Poczty, czyli Urzędu Pocztowego nr 3 zaprojektował w stylu polskiego dworku szlacheckiego. W 1927 roku pocztowcy rozpoczęli w nim pracę. Budynek ten, doskonale widoczny dla marynarzy, raził Niemców, którzy po 1939 roku zastanawiali się nad jego rozbiórką. Ostatecznie tak jednak się nie stało. Po wojnie wewnątrz mieściły się magazyny i administracja pocztowa. Podczas transformacji ustrojowej w pierwszej połowie lat 90. nowym właścicielem Poczty Morskiej została Telekomunikacja Polska. Stało się tak po rozpadzie przedsiębiorstwa państwowego Polska Poczta, Telegraf i Telefon. Po zmianach własnościowych nieruchomość należy w wieczystym użytkowaniu do Orange.

Budynek jest dwukondygnacyjny. Częściowo jest podpiwniczony, podobnie jak tylko część poddasza ma cechy użytkowe. Dach pokryty jest dachówką ceramiczną. Parter i pierwsze piętro mają przeznaczenie magazynowo-biurowe i znaczą wysokość - około cztery metry. Na fragmencie drugiego piętra znajdują się dwa mieszkania - jedno jednopokojowe, drugie dwupokojowe.

oprac. pc

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: