Wejherowski wilkierz ma prawie 250 lat. Czy wiesz, jakie sprawy regulował i kto był jego autorem?

To jego pierwsze tłumaczenie na język polski i wydanie w formie książkowej. Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie zaprasza na promocję wilkierza, która odbędzie się w poniedziałek, 28 maja 2018 r. w. Wydarzeniu towarzyszyć będzie uroczysta sesja rady miasta.

Pochodzący z 1769  r. wilkierz stanowił zbiór praw miasta Wola Wejherowska. Jego autorem był Ignacy Franciszek Przebendowski – starosta pucki i mirachowski, późniejszy wojewoda pomorski.

Obecnie dokument ten znajduje się w zbiorze starodruków Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Staraniem muzeum wilkierz został przetłumaczony z języka niemieckiego i naukowo opracowany przez prof. Andrzeja Grotha, a następnie wydany w formie książkowej. W poniedziałek, 28 maja 2018 r. odbędzie się spotkanie promujące to wydawnictwo.

W programie m.in. koncert Jakuba Borowczyka (kontratenor) oraz Witosławy Frankowskiej (klawesyn), prezentacja wybranych fragmentów wilkierza w wykonaniu Pauliny Angel, Agaty Wickiej i Kajetana Gołębiewskiego, a także wykład prof. Andrzej Grotha. Na zakończenie przewidziano dyskusję, możliwość kupna publikacji oraz poczęstunek.

 

Promocja wilkierza

  • 28 maja 2018 r., poniedziałek, godz. 15.00
  • Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie
  • ul. Zamkowa 2a
  • Wejherowo
  • wstęp – wolny

Promocję wilkierza poprzedzi uroczysta sesja rady miasta, zwołana z okazji 375. rocznicy powstania Wejherowa i 409. rocznicy urodzin jego założyciela – Jakuba Wejhera. Sesja rozpocznie się o godz. 10.00 w Wejherowskim Centrum Kultury.

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: