Wystawa Historia dworu w Będominie

Już niebawem, bo 19 kwietnia w Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie odbędzie się wystawa ukazująca w niezwykły sposób historię tego przepięknego dworku.  

Dwór w Będominie wybudowany na początku XVIII wieku przez 300 lat swej historii często zmieniał właścicieli. Najbardziej znanym jest Józef Wybicki – autor słów polskiego hymnu narodowego. Historii rodziny Wybickich, ale także dziejom innych rodzin, osób i instytucji oraz wydarzeniom związanym z Będominem jest poświęcona wystawa „Historia dworu w Będominie”.

 

Ogromna część prezentowanych na wystawie obiektów została pozyskana dzięki uprzejmości potomków mieszkańców dworu. Będzie można obejrzeć niepublikowane wcześniej zdjęcia dokumentujące życie dworu w czasie II wojny światowej. Rodzina Dahlweid (ostatni właściciele posiadłości w Będominie) przekazała na ekspozycję liczne pamiątki rodziny związane z dworem. Na zdjęciach zgromadzonych w albumie pani Reginy Poczekaj, która w czasie wojny była pracownikiem przymusowym w będomińskim dworze, zarejestrowano życie tego miejsca z różnych perspektyw: niemieckich właścicieli oraz pracownicy przymusowej.

 

Wystawa pokaże też powojenną historię dworu, czyli krótki okres stacjonowania w Będominie Armii Czerwonej (tuż po opuszczeniu majątku przez Dahlweidów), działalność powstałego tu gospodarstwa rolnego, a później instytucji edukacyjnych: Uniwersytetu Ludowego im. Józefa Wybickiego i szkoły podstawowej, która funkcjonowała we dworze do 1977 roku.

Wystawa zainauguruje obchody 40-lecia Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie, które od 1978 działa w Dworze Wybickich jako Oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Termin: wernisaż 19.04.2018 r., godz. 14.00, czynna od 20.04.2018 – 30.04.2019

Miejsce: Muzeum Narodowe w Gdańsku / Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie

Kuratorzy: Małgorzata Gańska, Przemysław Rey

 

info/foto: Muzeum Narodowe w Gdańsku/Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: