Muzeum Gdańska: Kowale wracają do Kuźni Wodnej

Muzeum Gdańska podpisało umowę ze Stowarzyszeniem Polskich Artystów Kowali, dzięki której w niedalekim czasie do Kuźni Wodnej powrócą dawne rzemiosła. Najbliższa okazja do poznania arkan ginącego zawodu, jakim jest kowalstwo, już wkrótce – obiekt administrowany przez Muzeum Gdańska będzie można zwiedzić 19 maja 2018 r. podczas Europejskiej Nocy Muzeów.

Żywa wśród oliwskich cystersów tradycja klasztorna wspomina o sprowadzeniu pierwszych mnichów w roku 1170 albo 1175 przez księcia pomorskiego Sobiesława, który miał podarować im swoje dobra. Fundacja nastąpiła dopiero w 1186 r. Wówczas, z rąk Sambora I, mnisi formalnie otrzymali dobra wokół Potoku Oliwskiego.  Idealne ukształtowanie okoliczne rzeźby terenu wykorzystano pod budowę młynów. Od końca XII w. powstało ich około 25. Męłły zboże, produkowały papier, a także przekłuwały metale, z których kowale produkowali przedmioty codziennego użytku… Jedną z tych budowli jest Kuźnia Wodna w Oliwie.

Nowy Oddział Muzeum Gdańska

Obiekt położony przy ul. Bytowskiej 1 należał do 2016 r. do Muzeum Nauki i Techniki w Warszawie, a następnie przeszedł po zarząd Gdańskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych, który zrealizował część z prac zabezpieczających Kuźnię Wodną w Oliwie. Na początku 2018 r. administratorem obiektu, na mocy umowy z GZNK, zostało Muzeum Gdańska.

- Naszym zamiarem jest pełne otwarcie Kuźni Wodnej, ale wpierw musimy przeprowadzić dalsze prace zabezpieczające, a w dłuższej perspektywie czasu wypełnić obiekt zabytkami i narracją. Pomimo tych priorytetów i dzięki nawiązanej współpracy z kowalami udostępnimy Kuźnię zwiedzającym kilka razy w 2018 r. Dzięki zaangażowaniu fachowców i pasjonatów postaramy się przywrócić to wyjątkowe, historyczne miejsce lokalnej społeczności – mówi Waldemar Ossowski, Dyrektor Muzeum Gdańska.

Pokazy historyczne już 19 maja 2018 r.

Pomimo konieczności zamknięcia Kuźni Wodnej w Oliwie z powodu przewidzianego zakresu prac Muzeum Gdańska nie zapomina o znaczeniu miejsca dla życia dzielnicy. Do położonej nad Potokiem Oliwskim Kuźni „wprowadzą się” kowale-artyści ze Stowarzyszenia Polskich Artystów Kowali, którzy 30 marca 2018 r. zawarli z Muzeum umowę o współpracy.

- Na zawarciu tej umowy skorzystają najbardziej gdańszczanki i gdańszczanie, którzy będą mogli zobaczyć arkana ginącego fachu, dowiedzieć się o wielowiekowym dziedzictwie gdańskich rzemieślników – wytwórców metalowych przedmiotów codziennego użytku oraz wyrobów artystycznych, ale przede wszystkim wziąć w aktywny udział w organizowanych w Kuźni wydarzeniach – mówi Lech Trawicki, kierownik Kuźni Wodnej w Oliwie.

Najbliższe wydarzenie poświęcone tej tematyce odbędzie się podczas Europejskiej Nocy Muzeów – 19 maja 2018 r. Informacje o wydarzeniu znajdą się w programie ENM 2018, na stronie internetowej Muzeum Gdańska oraz profilach facebookowych Muzeum Gdańska i Kuźni Wodnej w Oliwie.

info/foto: Muzeum Gdańska

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: