Gdański IPN bogatszy o unikatowe zdjęcia

W 2018 roku zasób Oddziałowego Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku wzbogacił się o przekazany przez Pawła Rochowiaka album pt. „Kriegserinnerungen” [Wspomnienia wojenne] oraz zbiór fotografii należących prawdopodobnie do Wilhelma Besta lub Oskara Besta.
 
Fotografie zostały wykonane w latach 1939–1943 i przedstawiają służbę wojskową właściciela od rodzinnego Zagłębia Ruhry (Iserlohn, Menden) po miejsce stacjonowania jednostki w Schnakendorf koło Gniezdowa.
 
Oprócz zdjęć żołnierzy niemieckich w czasie służby, wypoczynku i transportu, w zbiorze znajdują się także fotografie Warszawy z czasu kapitulacji w 1939 roku i z 1941 roku, Mińska i Smoleńska w 1941 roku, oraz ich mieszkańców (Polaków, Rosjan, Białorusinów, Żydów), kilka z nich przedstawia również polskich i radzieckich jeńców wojennych.
 
Zasób dostępny jest w Archiwum IPN w Gdańsku pod sygnaturą IPN Gd 1028. Kolejne zdjęcia będą prezentowane na ogólnopolskim profilu Instytutu Pamięci Narodowej na Instagramie, natomiast wybór 27 fotografii można obejrzeć na stronie internetowej IPN. 
 
info: IPN Gdańsk

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: