Żywe Muzeum Techniki Wojskowej Gryf

Żukowo to nie tylko piękna miejscowość rekreacyjna. Nie każdy wie, że znajdują się tam niecodzienne eksponaty militarne. Między innymi czołg, który wziął udział w zdjęciach do filmu Jana Komasy "Miasto 44". Co oprócz tego?

Obecnie na terenie należącym do Przedsiębiorstwa Autobusowego „Gryf” w Żukowie zgromadzone są liczne eksponaty militarne, ale już od maja zostanie otwarta nowa większa siedziba Muzeum Techniki Wojskowej Gryf w Dąbrówce, która pozwoli na bardziej przestrzenne zaprezentowanie pełnej ekspozycji. Kolekcja stale się powiększa o coraz ciekawsze pojazdy, które są wyszukiwane i sprowadzane do Żukowa przez dyrektora muzeum p. Mariana Koteckiego. Miałem zaszczyt zostać oprowadzony po muzeum przez Pana Mariana Koteckiego, który opowiadał historię eksponatów z ogromnym zaciekawieniem.  W jego kolekcji znajdują się takie perełki jak: czołgi T-34, replika czołgu Panther, czołg T-55 AM Merida oraz samochody ciężarowe z lat 40stych: Mercedes – Benz  L 1500A, Magirus Klöckner Humboldt Deutz S 3000, GMC CCKW353 oraz wiele innych. Replika czołgu Panther została zbudowana w oparciu o podzespoły czołgu T-55, a doskonałe malowanie nawiązujące do powstańczego czołgu „Pudel” wykonał do niej wykonał Arkaudiusz Wróbel. Czołg w tym malowaniu wziął udział w zdjęciach do serialu „Czas Honoru – Powstanie” oraz w filmie Jana Komasy „Miasto 44”.

 

 

Nie tylko czołg brał udział w tym filmie, ale również sam P. Marian Kotecki, który wcielił się w rolę dowódcy wozu. Eksponaty pochodzące z Muzeum można spotkać na różnego rodzaju inscenizacjach historycznych, piknikach militarnych, plenerowych widowiskach balistycznych czy imprezach edukacyjnych. Muzeum, to nie tylko pojazdy militarne, ale również karabiny, granatniki np. Panzerfaust 30 Klein, działo bezodrzutowe B-10, pociski czy mundury. Jest, to tylko namiastka tego, co udało mi się zobaczyć na własne oczy. Pełna ekspozycja zostanie  zaprezentowana w nowo otwartej siedzibie muzeum w Dąbrówce w ostatnich dniach maja (29 – 30 maja br.).Wszystkich chętnych do udziału w niezwykłej lekcji historii serdecznie zapraszam!

Autor: Filip Stankowski

 

Tagi: