Nareszcie sprzątają zabytkową stację w Pruszczu Gdańskim

Coś drgnęło – chciałoby się powiedzieć, na zapomnianej przedwojennej stacji benzynowej, znajdującej się w centrum Pruszcza Gdańskiego. Po półtora tygodnia pisania na łamach www.polnocna.tv i www.strefahistorii.pl, przychylności wielu osób i pomocy innych życzliwych mediów, dziś na stacji nareszcie coś się zaczęło dziać.

Przypomnijmy – w ścisłym centrum Pruszcza Gdańskiego, niedaleko remontowanego właśnie dworku z przełomu XVIII i XIX wieku i głównego miejskiego przystanku, stoi dawna stacja widmo. Budynek, który z nieoficjalnych informacji, udostępnionych nam przez Internautów, należy do znanego piekarza z Powiatu Gdańskiego, po wyprowadzeniu się z niego kultowego Mc Kaszuba, popada w ruinę i zapomnienie. Kilka lat temu burmistrz Pruszcza Gdańskiego, mimo że ówczesne władze konserwatorskie nie uważały go za zbyt wartościowy, wpisał go do gminnej ewidencji zabytków. Jak się okazało, bardzo przewidująco, ponieważ obecnie jest to jedyna nie przekształcona i przebudowana przedwojenna stacja benzynowa w Trójmieście i okolicach.

11 dni temu wraz z grupą historyków i sympatyków motoryzacji (Bartosz Gondek, Marek Kozłow, Artur Jendrzejewski, Paweł Ziemniewicz) postanowiliśmy zwrócić uwagę opinii publicznej na katastrofalny stan stan stacji. Wysłali do magistratu i mediów pismo z prośbą o pomoc w ujawnieniu właściciela. Pismo miało też na celu przypomnienie o istnieniu obiektu. Przychylność mediów , oraz ruch na profilach społecznościowych sprawił, że właściciel się co prawda się nie objawił ale… Czujnemu oku i aparatowi naszego działu moto www.polnocna.tv, nie umknęło dziś palące się w obiekcie, po raz pierwszy od bardzo dawna – światło, oraz ruch jaki wokół stacji czynił sprzątający tam mężczyzna. Jak sumiennie policzył nasz reporter, śmieci zebrało się 10 worków.

(Red.) fot. Bartłomiej Chruściński

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: