Rusza Rok tożsamości Pruszcza Gdańskiego w ZSO nr 1 - o projekcie

Jak co roku, i tym razem, w przeddzień „Święta Niepodległości”, w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Pruszczu Gd. odbyła się szkolna uroczystość upamiętniająca odzyskanie niepodległości przez Polskę w 1918 r. Impreza, przygotowana przez uczniów i nauczycieli, była jednak inna niż w latach poprzednich, bowiem po wspólnym odśpiewaniu pieśni patriotycznych w wykonaniu uczniów liceum oraz przypomnieniu tematyki święta rozegrany został konkurs wiedzy o Drugiej Rzeczypospolitej. Tegoroczne zmagania, dla uczniów liceum, były próbą przed podobnym przyszłorocznym międzyszkolnym konkursem, który przeprowadzony będzie w 100 – lecie Święta Niepodległości.

Wydarzenie to ma być jedną z wielu imprez kulturalnych organizowanych w przyszłym roku w ramach „Roku tożsamości Pruszcza Gdańskiego”. Pruszczańska „Jedynka” wyszła z propozycją do władz miasta, aby w 2018 r. poprzez liczne spotkania z mieszkańcami, przeprowadzenie wykładów, ankiet, organizację konkursów i innych działań kulturalno-oświatowych podjąć próbę budowy wśród mieszkańców Pruszcza poczucia lokalnej tożsamości. Program przygotowany przez zespół nauczycieli „Jedynki” z dyrektorem Jarosławem Karnathem, a wsparty pomocą miejskich jednostek oświatowo-kulturalnych, ma przybliżyć mieszkańcom historię regionu, poznać ich potrzeby i aspiracje, a przede wszystkim dać poczucie wspólnoty miejskiej tym wszystkim, którzy tu mieszkają od lat, ale także tym, którzy przybyli tu niedawno. W programie imprez zaplanowano też spotkania z ludźmi żyjącymi tu od wielu lat, mającymi swoje historie, wspomnienia, a przede wszystkim pamiętającymi jak miasto powstawało. Każda taka opowieść będzie doskonałą lekcją historii, a bez jej znajomości poczucie wspólnoty nie będzie pełne. Nie zabraknie też prezentacji zdjęć, filmów i innych materiałów ukazujących Pruszcz na przestrzeni ostatnich lat i dekad. Organizatorzy wspomną również o wpływowych gościach, którzy odwiedzali miasto, a także o znanych z pierwszych „stron gazet” Polakach, którzy tu się urodzili lub wychowywali. Głównym celem „Roku tożsamości…” ma być pokazanie, że Pruszcz, jako młode miasto posiada swoją własną historię, a przynależność do jego społeczności dać powinno poczucie wspólnoty i dumy.

Jak mówi dyrektor ZSO nr 1 Jarosław Karnath: „Pruszcz to piękne miasto, rozbudowujące się i rozwijające. Również przyjazne obywatelowi. Chcemy poprzez zaproponowany program pokazać, że warto tu mieszkać, pracować, uczyć się, robić zakupy i miło spędzać wolny czas. Poczucie wspólnoty jest ważnym krokiem w budowie własnej lokalnej tożsamości, a to jest głównym celem, wspólnie podjętych z władzami miasta, naszych dążeń. Od lat mówi się, że Pruszcz to sypialnia Gdańska – chcemy sprawdzić czy dalej tak się uważa, czy jednak pruszczanie czują swoją odrębność, a Trójmiasto w sposób naturalny sprzyja rozwojowi naszego miasta”.

Wnioskodawcy mają nadzieję, że Rada Miasta przychyli się do ich pomysłu i na grudniowej sesji ogłosi 2018 r. „Rokiem tożsamości Pruszcza Gdańskiego”, co pozwoli realizować założony plan spotkań, konkursów i innych działań integrujących lokalną społeczność. Już dziś w ramach tych obchodów zapraszamy mieszkańców do aktywności w zaplanowanych akcjach, które zostaną ogłoszone na początku następnego roku. 

(Red.) Artur Jendrzejewski

foto: A. Jendrzejewski, K. Kopeć/UM Pruszcz Gdański

 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: