“Widoki Gdańska…” na wystawie w Ratuszu Głównego Miasta Gdańska

Jakie są trzy najbardziej rozpoznawalne budowle Gdańska? Pomimo przeobrażeń krajobrazu architektonicznego gdańskiej aglomeracji w minionych dwóch dekadach oraz cechujących ten czas nowych ikonicznych inwestycji triadę Gdańska tworzą niezmiennie Ratusz Głównego Miasta, Kościół Mariacki i Żuraw. Właśnie te obiekty będą bohaterami wystawy w Ratuszu Głównomiejskim, Oddziale Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, a różnorodność ich wyobrażeń - sporym zaskoczeniem dla każdego pasjonata historii Gdańska.  

Na wystawie zlokalizowanej w górnych kondygnacjach Ratusza Głównomiejskiego zostanie zaprezentowane ponad 50 przedstawień zarówno na płótnie, papierze (akwarele, akwaforty i inne), jak i na przedmiotach użytkowych (ceramika) z zasobu eksponatów Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

- Wśród dzieł znajdą się prace uznanych pejzażystów miasta takich jak Johann Carl Schultz, Berthold Hellingrath czy Friedrich Eduard Meyerheim. Jest także zimowy obraz Fritza Augusta Pfuhlego i dwie prace jego ucznia, Stanisława Chlebowskiego, którego znaczna część dzieł spłonęła wraz z jego pracownią w 1945 roku w wyniku działań wojennych – mówi Dorota Powirska z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

Wiele z prezentowanych eksponatów będzie można zobaczyć po raz pierwszy. Są też takie, które do Gdańska powróciły w nieco bardziej niecodziennych okolicznościach.

Na wystawie zobaczymy również grafikę przedstawiającą widok kościoła Mariackiego z ulicy Piwnej autorstwa Brunona Reinholda. Na odwrocie jej oprawy znajduje się list napisany w 1959 roku przez niemieckiego podoficera Karla Heinza Boerstlinga. Autor listu wspomina, że będąc w 1945 roku w Gdańsku zabrał grafikę z budynku publicznego, w którym był zakwaterowany. Jego wolą było, aby akwaforta powróciła do Gdańska. W 2010 roku obraz został przekazany Muzeum w darze – mówi Marta Krzyżowska z MHMG.

Wystawę będzie można zobaczyć przez nieco ponad 2 miesiące - od 2 listopada do 7 stycznia 2018 r. z wyjątkiem poniedziałków i wtorków. Aby zwiedzić wystawę należy zakupić bilet wstępu do Ratusza Głównego Miasta Gdańska.

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: