Muzyka dawnych mistrzów na unikatowym barokowym instrumencie. Festiwal ORGANy PLUS+

Festiwal to unikatowa realizacja i prezentacja muzyki spisanej do końca XVIII w. w sposób jak najbardziej zbliżony do oryginału. Zarówno artyści, jak i słuchacze mają niepowtarzalną możliwość kontaktu z muzyką dawnych mistrzów w takiej formie, w jakiej była prezentowana po raz pierwszy.
 

Gdy słuchamy muzyki dawnych mistrzów, zastanawiamy się często, jak to było, gdy prezentowano ją po raz pierwszy naszym przodkom – jak ona brzmiała, jakich doznawali emocji. Marzymy o tym, aby przenosiła nas do tamtych minionych czasów, aby choć na chwilę poczuć się, jak rozmiłowany w sztukach wszelakich człowiek doby renesansu, baroku czy klasycyzmu albo przybysz olśniony blaskiem i pięknem nieznanego…

Muzyczna jesień 

Jesienna edycja odbędzie się w gdańskim kościele oo. Franciszkanów pw. Świętej Trójcy w dniach 11-15 października 2017 r. Głównym towarzyszem podróży będą unikatowe w skali europejskiej wielkie barokowe organy, które z cierpliwą pieczołowitością od wielu lat są rekonstruowane. Festiwal artystycznie nawiązuje do idei rekonstrukcji. Koncerty tylko z nazwy będą wydarzeniami, do których przyzwyczaiły nas sale koncertowe. W rzeczywistości są to artystyczne eksperymenty, próba odtworzenia nie tylko samej muzyki w kształcie jak najbardziej zbliżonym do pierwowzoru, ale również próba odtworzenia pewnej tradycji i sytuacji estetycznej, które miały miejsce w dawnym renesansowym czy barokowym Gdańsku.

Podróż w czasie

Oryginalne dawne instrumenty, dawne techniki wykonawcze, niezmieniona od stuleci akustyka gotyckiego kościoła św. Trójcy, oryginalne umiejscowienie muzyków na jedynym w Polsce lektorium (przegroda oddzielająca duchowieństwo od wiernych), wreszcie muzyka niesłyszana gdzie indziej w Polsce, pomogą nam wejść w sytuację uczestnika wydarzeń muzycznych z przed wieków. To kolejna podróż w czasie.

Festiwal ORGANy PLUS+ Jesień 2017

  • 11-15 października 2017 r., środa-niedziela
  • franciszkański kościół pw. Świętej Trójcy
  • ul. Świętej Trójcy 4
  • Gdańsk

Więcej informacji: Festiwal ORGANy PLUS+

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: