KS Rycerz triumfuje w pierwszym turnieju PLWR 2017/2018

Za nami pierwszy turniej PLWR Grunwald Total War: WARHAMMER II. Zmagania rycerzy wygrała drużyna KS Rycerz z Łodzi. 

W deszczowej pogodzie pod Grunwaldem zmagali się zawodnicy Polskiej Ligi Walk Rycerskich. W turnieju rozpoczynającym sezon 2017/2018 zwyciężył KS Rycerz. Niespodzianką większą był niezwykle wyrównany poziom ligi, czego dowodem jest rewelacyjna postawa drużyny z Orzesza i zajęcie przez nią drugiego miejsca. Trzecie miejsce zajęła drużyna Sierotek, która w walce o najniższy stopień podium pokonała Silesię. 

Wyrównany poziom to świetny sygnał - coraz lepsze jest wśród zawodników poziom taktyczny i zgranie. Oczekujcie więcej newsów z Polskiej Ligi Walk Rycerskich. PLWR – czyli Polska Liga Walk Rycerskich, to rozgrywki złożone z sześciu turniejów, które mają wyłonić ligowego mistrza Polski w Sportowych Walkach Rycerskich. Punktacja zależy od liczby drużyn występujących w danym turnieju. Jeżeli występuje osiem drużyn, to pierwsza zdobywa osiem punktów, zaś ostatnia zaledwie jeden. Gdy w kolejnym turnieju jest 11 zespołów – to pierwsza otrzymuje 11 punktów. Skąd jednak ruchoma liczba drużyn? W lidze biorą też udział gościnnie zespoły z Czech, Białorusi, Austrii czy Rosji. Niektóre polskie kluby też starają się wystawić drugi skład, by dać młodym zawodnikom szansę zmierzenia się z najlepszymi.

Poza otwierającym cykl turniejów ligowych Grunwaldem walki toczone są w… halach sportowych i przyciągają często sporą publikę. Jakie są zasady? PLWR to przede wszystkim walki 5 vs 5. Naprzeciwko siebie wychodzą dwie pięcioosobowe grupy i walczy się na zasadzie „last man standing” – dowolną techniką można obalić przeciwnika. Dozwolone są kopnięcia, uderzenia głowicą miecza, rantem tarczy, techniki zapaśnicze i inne „nierycerskie” chwyty. Walki są bardzo efektowne, ale też i względnie bezpieczne. Najczęstsze urazy to stłuczenia i zwichnięcia. 

Polska Liga Walk Rycerskich Total War: Warhammer II

Zawodnicy biją się jednak nie tylko o mistrzostwo, ale też i o uznanie trenera kadry.  Co roku selekcjoner  wybiera on  najlepszych zawodników, którzy pojadą na mistrzostwa świata jako kadra Polski. Nasi zawodnicy rokrocznie znajdują się w światowej czołówce.  

Rycerska Kadra Polski - IMCF World Championship 2016

 

Od 2009 rozgrywane są mistrzostwa świata. Polacy rokrocznie znajdują się w światowej czołówce. Początkowo na świecie była jedna federacja walki – obecnie są dwie: HMB i IMCF – na ostatnich mistrzostwach tej drugiej federacji, które odbyły się w Spøttrup w Danii Reprezentacja Polski sięgnęła po 2 złote i 3 srebrne medale, zajmując drugie  miejsce w klasyfikacji generalnej zaraz za Ukrainą. W rozgrywanych , na największej arenie walk byków La Monumental w Barcelonie, mistrzostwach federacji HMB Rycerska Kadra Polski zajęła miejsce tuż za Rosją i Ukrainą. Na imprezy jeździ około 30 reprezentacji, co jest dowodem na popularność sportu nie tylko w Europie. Ostatnio do rywalizacji przystąpiła kadra Chin, która już teraz imponuje możliwościami organizacyjnymi.

Rycerski sport bowiem jest popularny na całym świecie. Zawodnicy z Japonii, Australii czy Argentyny nikogo już nie dziwią. Co roku selekcjoner kadry wybiera on 50 najlepszych zawodników po rozgrywkach Polskiej Ligi Walk Rycerskich, czyli cyklu imprez gdzie ścierają się kluby rycerskie z całego kraju.

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

 

 

 

 

Tagi: