Szpiedzy, przemyt i samochody - niezwykły wykład w MHMG

Gondek, Jendrzejwski, Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, wykład

Szpiedzy, przemyt i samochody - tajny front i motoryzacja w międzywojennym Wolnym Mieście Gdańsku. Dwóch trójmiejskich historyków - Bartosz Gondek i Artur Jendrzejewski, zaprezentuje już w czwartek w Ratuszu Głównego Miasta nieznane dotąd materiały - szpiegowskie i motoryzacyjne - odkryte podczas żmudnych kwerend archiwalnych.

Goście będą mogli posłuchać o kontrowersyjnym oficerze polskiego wywiadu majorze Janie Henryku Żychoniu, który kochał szybkie samochody oraz o gdańskich mieszkaniach i lokalach, które zajmowali szpiedzy. Historycy przybliżą także zebranym ciekawostki o służbowych autach używanych przez polską „dwójkę” i Straż Graniczną oraz opowiedzą o motoryzacji Wolnego Miasta Gdańska.

Historycy, regularnie współpracujący ze Strefą Historii, spróbują też odpowiedzieć na pytania, które w pierwszej chwili mogą wywołać uśmiech na twarzy: Kto finansował luksusowe zachcianki szefa polskiego wywiadu w Wolnym Mieście Gdańsku? Kto sprzedał samochody polskiego wywiadu we wrześniu 1939 roku? Jak przemycano przez „zieloną granicę” rowery, gęsi, jajka i … narkotyki?

Panowie rozwikłają również tajemnice kamienicy stojącej przy ulicy Grunwaldzkiej 117 i pokażą legendarny samochód polskiego łowcy szpiegów oraz zidentyfikowane przez prelegentów, wzbudzające zazdrość sportowe angielskie "cacko". Z całą pewnością na prelekcji nie będzie nudno. Zapraszamy. Wykładowi patronuje www.Polnocna.tv i www.strefahistorii.pl.

To nie koniec imprez, animowanych przez Strefę Historii. Przypominamy - właścicieli zmotoryzowanych klasyków zapraszamy już w sobotę, 1 lipca do Pruszcza Gdańskiego na trzecią edycję  Klasycznej Blokady Mc Donalds-a.

Żadnych Slow Food... Żadnego fitness. Po prostu klasyki i hamburgery. Będzie też można palić prawdziwy tytoń! Nie do wiary... Jak na starych filmach, w których faceci potrafili zachowac się jak mężczyźni a dziewczyny nosiły sukienki. Samo Zło! 

(Red.)

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: