Znaleźli w stodole luksusowy samochód po żołnierzu PSZ

W szopie w miejscowości Kleczewo znaleziono angielski samochód Sunbem Talbot 80, sprowadzony do Polski przez powracającego z zachodu poprucznika Mariana Wasilewskiego. Luksusowa limuzyna to nie jedyny angielski samochód, jaki związany jest z powracającymi do Polski żołnierzami PSZ. Strefahistorii.pl i polnocna.tv, namierzył także  wyprodukowanego w 1939 roku Truimpha Ten, który przyjechał ze swoim zdemobilizowanym właścicielem w 1947 roku.

Istniejąca od 1902 roku marka Sunbeam Talbot produkowała samochody o sportowym zacięciu. Niektóre jej kreacje uznawane są dziś za prawdziwe białe kruki. Porucznik Marian Wasilewski kupił swojego Sunbeam Talbota w 1948 roku i nie sprzedał go do sowjej śmierci w roku 1995. Samochód to typowy Barn Find, wyciągnięty ze stodoły i prawie kompletny.

Samochó będzie licytowany na aukcji Ardor – Desa Unicum w Warszawie już 1 lipca.

Podobną historię ma Rover 10 P2 z 1939 roku, kupiony w 1947 roku przez żołnierza PSZ i będący w jego posiadaniu do lat 90 tych XX wieku. Właścicielem samochodu jest obecnie kolekcjoner, który przymierza się do odbudowy mocno zdewastowanego samochodu.

(Red.)bg fot: Ardor Aucitons

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: