Będą dalej kopać na cmentarzu z okresu wpływów Rzymskich w Czarnówku

 Muzeum w Lęborku otrzymało dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Dziedzictwo kulturowe – priorytet 5 – Ochrona zabytków archeologicznych” na realizację projektu „Blask kruszcu i pokusy Rzymu. Okazałe groby z okresu wpływów rzymskich na nekropoli w Czarnówku, pow. lęborski”.

Projekt obejmuje pełne opracowanie dziesięciu niezwykle bogato wyposażonych grobów z końca II wieku n.e. zawierających tzw. importy rzymskie i luksusowe wyroby pochodzenia lokalnego. Ponadto w projekcie zawarto analizę roli, jaką pochowane osoby odgrywały w procesie formowania się nowych elit władzy w basenie Morza Bałtyckiego w okresie przekształceń politycznych na Pomorzu. Materialnym efektem realizacji zadania będą m.in. dwie publikacje książkowe w ramach prestiżowej serii wydawniczej Monumenta Archeologica Barbarica.

Kwota dwuletniego projektu: 109 050,00zł, z tego:

wkład własny w I roku wynosi 14 620,00 zł, natomiast w 2-gim roku – 24 530,00 zł.

Czarnówko pod Lęborkiem jest jedną z najciekawszych archeologicznie miejscowości na Pomorzu. W sierpniu 2015 roku podczas badań na cmentarzysku w tej miejscowości dokonano zaskakującego odkrycia. Pacior odnaleziony w grobowcu dziecka mógł pochodzić nawet z Egiptu. To jednak nie koniec archeologicznych sensacji. W wykopaliskach kilka tygodni później pozyskano szklany puchar ozdobiony odwzorowaniami łabędzi oraz szklaną rybę z wyraźnie uwypuklonymi oczami i płetwami.

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: